Lucie Hostáková

Absolventka naší školy a mnoha kurzů tradiční čínské medicíny. Lektorka, lektorka 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®.

Lucie Hostáková

O alternativní směry jsem se zajímala již od mládí. Hledala jsem odpovědi na otázky ohledně udržení zdraví, správného způsobu života, filozofie i duchovního rozvoje. S tradiční čínskou medicínou jsem se poprvé setkala jako pacient při řešení chronických potíží a její celostní pohled na člověka mě okamžitě nadchnul.

Kde jsem TČM studovala a proč

Studovala jsem na 1. škole tradiční čínské medicíny – TČM® obor akupunktura, moxibusce, čínské masáže v letech 2001 – 2006, poté jsem pokračovala v nadstavbových seminářích. Mezi nabídkami různých školení a jednorázových seminářů byla 1. škola TČM® jednou z prvních škol, která nabízela ucelený a strukturovaný systém vzdělávání v oblasti, která mě zajímala. Přilákala mě nejen šance naučit se základy tradiční čínské medicíny a akupunktury, ale i nabídka nadstavbových seminářů z různých oborů TČM (např. symbolika I-tingu, Feng shui...).

V letech 2003 – 2007 jsem navíc studovala v Centru TČM Hradec Králové Sheshou, poté jsem pokračovala v nadstavbových seminářích. Na studiu mě zaujala výuka základů TČM v menší skupině posluchačů, s osobním přístupem lektora a velkou možností praktických zkušeností.

Studium v Praze bylo tehdy sice autentické, protože přednášeli lektoři z Číny a možnost setkat se s opravdovými lékaři tradiční čínské medicíny a dalšími přednášejícími z celého světa byla úžasná a opravdu to bylo velké plus. Na druhou stranu byl pro nás  výklad podáván ne vždy srozumetilnou formou, zkreslenou ještě překladem. Pro pochopení toho úplného základu (západním způsobem uvažování) to nebylo vždy jednoduché.

Studium v Hradci Králové mi informace utřídilo, doplnilo a díky komorní atmosféře a okamžitému kontaktu s přednášejícím i okamžitě dovolilo aplikovat. Kombinace obou škol byla časově i finančně velmi náročná, ale výsledky jsem viděla okamžitě.

Tehdy se prošlapával neznámý terén a tak se hledala ideální cesta. Za 15 let se výuka v 1. škole TČM® výrazně posunula, zlepšila se teoretická výuka – základy TČM vysvětlují čeští lektoři, čínští přednášejí ve vyšších ročnících, přibyla praktická část.

Přehled studia a absolvovaných seminářů

Studium na 1. škole tradiční čínské medicíny – TČM®

Postgraduální semináře na 1. škole TČM®:

• Nachlazení (2002, J. L. Klein)
  • Diagnostika z jazyka (2003, MUDr. L. Bendová)
  • Diferenciální diagnostika syndromů v TČM (2003, J. L. Klein)
  • Sexuální problémy z hlediska TČM (2003, J. L. Klein)
  • Akupunktura dle symboliky I tingu (2002 - 2003, MUDr. M. Vinogradoff)
  • Feng shui (2003-2004, MUDr. M. Vinogradoff)
  • Fytoterapie (2003, MUDr. V. Nachatoy)
  • I-ting I.(2004-2005, MUDr. M. Vinogradoff)
  • Dietetika (2005, MUDr. L. Bendová)
  • Tuina (2005)
  • Štítná žláza (2005, prof. MUDr. V. Nachatoy)
  • Konstituční typy (2006, MUDr. M. Vinogradoff)
  • Waike – Zevní nemoci (2006, prof. Li Yueqing, MUDr. V. Nachatoy)
  • Emoce a psychika v TČM, Deprese (2006, prof. G. Maciocia)
  • Nefrologie - Ledviny (2007, prof. MUDr. V. Nachatoy)
  • Symbolika akupunkturních drah (2007, MUDr. M. Vinogradoff)
  • I-ting II. (2008)
  • Mykoterapie – Imunonutriční houby (2008, MUDr. Z. Vančuříková, Ing. I. Jablonský)
  • Spojení akupunktury + YI .JINGU (2009, MUDr. M. Vinogradoff)
  • Práce s ladičkami (2009)
  • Taoismus (2010, MUDr. M. Vinogradoff)
  • Japonská akupunktura 1, 2 (Alan Jansson)
  • Kardiovaskulární nemoci (2010, prof. MUDr. V. Nachatoy)
  • Abdominal acupuncture (2011, Tuvia Scott Lic. Ac.)
  • Somatické problémy (2013, J. L. Klein)
  • Nespavost, úzkost, deprese (2014, prof. G. Maciocia)
  • Guasha (2018, E. Petrušová, K. Houserová, J. Hollanová)
  • Překonání žalu, hospicová a paliativní péče s TČM (2018, Bsc. Luboš Tranta, LicAc., MBA)