Články o tradiční čínské medicíně
Hledáme technickou podporu na hybridní semináře
Hledáme studenta, absolventa či fanouška TČM pro zajišťování technické podpory lektorům při seminářích TČM, které jsou vysílané hybridní formou (online i prezenční).
53. kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu 2022
Jako každý rok už po více než půl století se bude i letos konat Kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu ob der Taube v Německu. I tentokrát jako hybridní. Letos se věnuje hybateli vody a symbolům želvy a hada. Zapište si termín 24.–28. 5. 2022 do svých diářů.
Vývar pro vegetariány, základem jsou fazole, obiloviny, mořské řasy a miso
Tomu, kdo nejí maso, dává příroda možnosti v podobě kombinace zeleniny, luštěnin, obilovin a mořských řas, aby sobě mohl dopřát výživný vývar. My dnes z tohoto vývaru připravíme miso polévku s pórkem, bílou ředkví a tofu.
Polévka z kostí – základ zimní dietetiky
Jakmile nastane zima, je potřeba tělo zahřívat. Polévky z vývaru z kostí jsou nejlepším zdrojem tepla a živin, které můžeme svému tělu v zimních měsících dopřát. Čínská dietetika se nebojí živočišných bílkovin a tuků, protože ví, že ve stravě mají svém místo. Hlavně v zimě.
Jak ovlivňuje káva nejen vaše ledviny?
Jakou má káva a kofein a souvislost s ledvinami? V tradiční čínské medicíně platí, že omezení spotřeby kávy prospívá dlouhodobému zlepšení zdraví. Jak je to možné, vysvětluje Suzan Ondrasek v článku.
Tradiční čínská medicína a nádorová onemocnění
Jak můžeme tradiční čínskou medicínu využít v době vysoké incidence nádorových onemocnění? Více prozrazuje MUDr. Ludmila Bendová ve videu.
Český výzkum TČM na mezinárodním setkání akupunkturistů v Číně
Ludmila Bendová přednese výsledky výzkumu „Jak vidí léčbu Tradiční čínskou medicínou její uživatelé“ na mezinárodním setkání akupunkturistů Číně. Zveme vás k jeho účasti!
Ušní akupunktura jako pomocník při terapii psychických problémů
Často používám stimulaci ušních bodů na závěr sezení s pacientem, jako doplněk k proběhlé formě terapie. Pacient si odnáší domů nejen spoustu nových informací a uvědomění z terapeutického rozhovoru, (v ideálním případě pochopení souvislostí mezi jeho způsobem života, logikou uvažování, minulými událostmi a současným zdravotním stavem), ale i něco hmotného – jehličky či semínka na uchu.
O Pí-wèi lùn (Pojednání o slezině a žaludku)
Li Dongyuan byl jedním ze „Čtveřice velkých mistrů tradiční čínské medicíny dynastií Jin a Yuan“. Jeho klasické dílo Pí-wèi lùn (Pojednání o slezině a žaludku) založilo v čínské medicíně Školu doplňování země (Earth School, Butupai). Pí-wèi lùn je nesmírně přínosné nejen pro teorii TČM, ale má i velký vliv na praxi TČM, protože rozvíjí myšlenky z Huangdi neijingu a upozorňuje, že „všechny druhy chorob mohou být vyvolány poškozením sleziny a žaludku“.
Čínský pentagram a tajemství vyrovnanosti
Co stojí za tajemstvím vyrovnanosti lidské bytosti z hlediska pěti prvků? Samozřejmě, první, co každého člověka, který se zabývá tradiční čínskou medicínou napadne, je harmonie všech pěti elementů, vyváženost jin a jangu a dobrá kvalita tří pokladů (esence, energie a ducha Shen).
Bolesti hlavy dle tradiční čínské medicíny
Víte, jak si čínská medicína umí poradit s bolestmi hlavy, bez použití farmak jen pomocí akupunktury a bylin? Důležité je poznat příčinu bolestí hlavy. TČM rozpoznává takové příčiny jako je vítr, chlad, horko, hlen nebo stoupající jang.
Využití mykoterapie v praxi
Ve své ordinaci jsem nezřídka překvapená a nadšená účinky imunonutričních hub na naše zdraví. Ráda se s vámi podělím o pár praktických zkušeností.
Jak zůstat zdraví (a při smyslech) nejen v době epidemie koronaviru
1. část
Epidemii dnes čelíme všichni, bez výjimky. Bez debat. Jak útokům škodlivin z různých stran odolat? Odpověď můžeme najít v systému tradiční čínská medicíny, která má způsoby, jak se chránit a bránit. Ludmila Bendová shrnula v článku vše podstatné. Uvařte si čaj, vemte rozum do hrsti a čtěte:
52. kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu
11.–15. května 2021. Element kov, fyzické a duševní projevy, onemocnění kůže a dýchacích cest.
Akupunktura jako součást nehmotného kulturního světového dědictví UNESCO
Ve dnech 15.-19. listopadu 2010 se zástupci na zasedání UNESCO usnesli, že
akupunktura jako součást tradiční čínské medicíny bude zahrnuta mezi poklady nehmotného kulturního dědictví světa.
Druhá vlna koronaviru a jak se chránit
(3. část)
Současná situace je plná rozporů a je jen na nás, co si z ní odneseme. Můžeme si vybrat pro nás to nejlepší – změnu své životosprávy. Poznatky z tradiční čínské medicíny budou pomocníky na naší nové cestě.
Seriál o tradiční čínské medicíně zazní v rádiu
Spolupracujeme na seriálu o tradiční čínské medicíně, který budou od října vysílat rádiové stanice Color Music Radio a Radio Hey. Nalaďte si frekvence a každé pondělí se zaposlouchejte do vln tradiční čínské medicíny.
Nemoci těla jsou vždy i nemocí duše...
...a nemoc je cesta zpět k sobě. Úkol praktika tradiční čínské medicíny je pomoci člověku tuto cestu zpět k sobě najít. Čínská medicína má mnoho ingrediencí, které pomáhají. Naše ruce z nich umějí namíchat speciální koktejl dle chuti každého klienta.
Pokora a ľudskosť
Rok čo rok otvára naša škola prvý ročník teoretických základov tradičnej čínskej medicíny (TČM). Rok čo rok sa tak umožňuje ľuďom študovať túto nádhernú ale i zložitú filozoficko-spoločensky terapeutickú disciplínu – pokiaľ sa tak dá TČM nazvať. Nádhernú preto, že smeruje svojich obdivovateľov hlbšie do prenikania k tajomstvám nikdy nekončiacich a zložitú práve z daného dôvodu nikdy nekončiacich tajomstiev.
Soumrak tradiční čínské medicíny
Z evropských trhů mohou zmizet různé exotické bylinné směsi nebo houby tradičních medicín, které využívá například čínská medicína. Lidé, kteří k léčbě svých onemocnění nebo třeba jen z preventivních důvodů užívají exotické bylinné směsi nebo houby tradičních medicín, by se k nim už za rok nemuseli legálně dostat.
Informace k aktuálnímu vývoji ve Velké Británii a EU
Největší boj za zajištění budoucnosti pro bylinné přípravky pocházející z tradičních medicín se v současné době odehrává ve Velké Británii. Legislativní problematice regulace tradičních bylinných přípravků jsme se věnovali již dříve (viz odkazy níže).
Giovanni Maciocia k regulaci tradičních bylinných přípravků
Přečtěte si, co k situaci kolem regulace tradičních bylinných přípravků napsala největší západní kapacita na tradiční čínskou medicínu pan profesor Giovanni Maciocia.
Žádost ANH-International postupuje k k Nejvyššímu soudu v Londýně
Nevládní organizace ANH-International přistoupí koncem března k podání své žádosti o soudní přezkum kontroverzní Direktivy o tradičních bylinných přípravcích (Traditional Herbal Medicines Product Directive - THMPD) k Nejvyššímu soudu v Londýně.
Rozhovor s prezidentem Benefytu
Prezident Benefytu poskytl k problematice legislativy pro tradiční bylinné přípravky obsáhlý rozhovor journalu Register of Herbal Medicine.
Společné provolání Benefytu & ANH
Společné provolání Benefytu & ANH odstartovávající peněžní sbírku pro financování společné strategie týkající se velkých výzev, kterým budou čelit evropští bylinkáři od dubna 2011.