1989 – Křížovka života

Štítky:

3. část seriálu Historie čínské medicíny a akupunktury v Čechách a na Slovensku píše MUDr. Ludmila Bendová

V roce 1977 byla u nás akupunktura uznána jako interdisciplinární metoda. První kurz organizovaný Institutem pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů (ILF) Praha proběhl o rok později. V roce 1981 došlo k organizační změně komise na Sekci akupunktury při ČLS. Jejím předsedou se stal MUDr. Richard Umlauf.

Koncem sedmdesátých let se u nás začali postupně sdružovat lidé, z nichž někteří cvičili jógu a snažili se zdravě žít a stravovat. Stoupal i zájem nelékařů o přírodní léčitelství, akupunkturu a možnosti ovlivňovat akupunkturní body prostřednictvím tlaku (akupresura).

Skupina osob soustředěná v tělovýchovné jednotě Spartak v Praze 4 Podolí, kterou vedla doc. Miluše Kubíčková, pořádala pro své členy přednášky a pobyty, na kterých přednášeli např. onkolog MUDr. Miroslav Pekárek, akupunkturista MUDr. Václav Kajdoš, MUDr. Ludmila Růžková (později Bendová), která se později stala jednou ze zakladatelek Československé SinoBiologické společnosti, MUDr. Josef Jonáš a další. Díky nim se zájemci dozvídali informace o zdravém životním stylu. Samizdatově v té době vyšla např. i poměrně rozsáhlá kniha G. Bachmanna Akupunktura, která byla přeložena z němčiny.

Společnost přátel přírodní výživy Společnost přátel přírodní výživy Společnost přátel přírodní výživy
Společnost přátel přírodní výživy

Svou činnost také rozvíjela Společnost přátel přírodní výživy, v jejímž předsednictvu byla i MUDr. Ludmila Růžková (později Bendová). Původně to byla organizace Svazu zahrádkářů, protože její členové se zajímali o ekologické zemědělství. Ekologie ale byla v té době sledována StB což práci společnosti komplikovalo. Přesto vydávala samizdatový časopis a různé tematické brožury o výživě, akupunktuře, akupresuře, hathajóze, homeopatii atd.

Dalším mezníkem, který přitáhl pozornost veřejnosti k tradiční čínské a orientální medicíně, se v roce 1989 stalo vydání knihy MUDr. Josefa Jonáše Křížovka života. MUDr. Jonáš ji napsal do šuplíku o pět let dříve a teprve jisté oteplování politické situace koncem osmdesátých let mu umožnilo ji vydat. Křížovka života se okamžitě stala bestselerem, po kterém hladově sáhli tisíce zájemců lačnících po informacích z této oblasti.

Josef Jonáš: Křížovka života, 1989
Josef Jonáš: Křížovka života, 1989

Na začátku této poutavé knihy je uveden výrok Alberta Einsteina:

Jak je nádherné pocítit jednotu celého komplexu jevů, které se při bezprostředním chápání zdají být nesourodými.

Kniha vyvolala neskutečný zájem čtenářů a od té doby vyšla v nejméně 20 reedicích. Celkový náklad Křížovky života dosáhl během dvaceti let půl milionu. Kniha byla přeložena také do polštiny, slovenštiny a bulharštiny.

Kalendář akcí

Semináře a akce přehledně v kalendáři:

Do kalendáře

Staňte se řádným členem ČSBS

Roční členství za 400 Kč.

Chcete mít levnější semináře a využít dalších výhod členství v Československé SinoBiologické společnosti?

Staňte se členem →

Základy tradiční čínské medicíny

Ročník důležitý pro pochopení teorie TČM a pro pokračování ve studiu Akupunktury, Fytoterapie a Tuiny.

Studovat →

Knihovna

Členové ČSBS a studenti si mohou vypůjčit studijní literaturu a další tituly věnované TČM.

Do knihovny →

Přihlášení

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .