2. díl: 1974 - Kovem a ohněm

Štítky:

2. část seriálu Historie čínské medicíny a akupunktury v Čechách a na Slovensku píše MUDr. Ludmila Bendová

Již od poloviny šedesátých let se v časopise Praktický lékař začaly objevovat články věnované akupunktuře a pulsové diagnostice. Jejich autorem byl Václav Kajdoš, jeden z prvních průkopníků tradiční čínské medicíny u nás. Pracoval ve zdravotnickém středisku na Praze 3, nedaleko slavného divadélka Chmelnice, kde měl svá první představení v manéži Bolek Polívka. MUDr. Václav Kajdoš se věnoval tzv. „malé chirurgii", což znamená, že měl svou ordinaci v prvním patře a v zadní místnosti měl přístroj velikosti velkého prádelníku, který sloužil na měření drah. Byl to poměrně uzavřený a nepřístupný muž a nebylo lehké k němu najít cestu.

MUDr. Václav Kajdoš
MUDr. Václav Kajdoš

V roce 1974 byla vydána jeho kniha Kovem a ohněm, která představovala široké veřejnosti tradiční čínskou medicínu a její metody a prolomila určitě informační bariery. Dalším významným dílem Václava Kajdoše byla skripta Základy tradiční akupunktury (ILF 1985), která byla určena odborné veřejnosti.

Václav Kajdoš: Kovem a ohněm, 1974
Václav Kajdoš: Kovem a ohněm, 1974

Akupunktura u nás si postupně začala nacházet místo v praxi některých lékařů. Zpočátku se zájemci o tuto léčebnou metodu scházeli pod hlavičkou Československé vědecko-technické společnosti (ČVTS), později se konaly i diagnostické semináře. Mezi členstvem byli jak lékaři, tak i nelékaři a stejná členská základna pak přešla i do lékařské společnosti. V roce 1974 uspořádal MUDr. Umlauf první kurz akupunktury v Čechách. V roce 1975 byla ustanovena Česká komise akupunktury při České lékařské společnosti (ČKA ČLS) jako součást Rehabilitační sekce Společnosti tělovýchovného lékařství a balneologie, kde významnou úlohu sehrála i MUDr. Milada Barešová a MUDr. Michaela Lidická (Dašková) průkopnice akupunktury u dětí a budoucí zakladatelka ČSBS, členem této sekce byla i MUDr. Ludmila Růžková (později Bendová).

MUDr. Michaela Lidická
MUDr. Michaela Lidická

V polovině sedmdesátých let bylo na základě výjimky ministerstva zdravotnictví zřízeno oddělení akupunktury ve Fakultní nemocnici s poliklinikou v Brně Bohunicích. Jeho přednostou byl jmenován MUDr. Richard Umlauf.

V roce 1977 byla u nás akupunktura uznána jako interdisciplinární metoda. První kurz organizovaný Institutem pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů Praha proběhl o rok později. V roce 1981 došlo k organizační změně Komise na Sekci akupunktury při ČLS. Jejím předsedou se stal MUDr. Richard Umlauf.

MUDr. Ludmila Bendová

MUDr. Ludmila Bendová

Zakladatelka 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®,
terapeutka TČM, lektorka.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Přihlášení

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .