55. kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu 7.–11. 5. 2024

I letos se koná kongres tradiční čínské medicíny v půvabném německém městečku Rothenburg, které je zhruba 4 hodiny jízdy autem od našich hranic. Jde o jubilejní 55. kongres s tématem „Šen a kardiovaskulární choroby“. Rezervujte si v kalendáři datum od 7. do 11. května.

55. kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu 7.–11. 5. 2024

Kongres TČM v Rothenburgu od 7. do 11. 5. 2024

Ano jde o ducha šen sídlícího v srdci, který v pojetí tradiční čínské medicíny představuje celý komplex psychických vlastností, duchů a emocí všech dalších tělesných orgánů. Ať už nás totiž postihne jakákoliv emoce, vždy to ovlivňuje i srdce, neboť je to císař rozhodující o celém císařství, potažmo našem těle a má propojení se všemi dalšími orgány.

Nejen, že je Rothenburg ob der Tauber slavným městečkem se středověkým půdorysem a podobným magnetem pro turisty jako u nás Český Krumlov, navíc si tuto destinaci již více jak 55 let vybírá mezinárodní komunita praktiků tradiční čínské medicíny pro své každoroční setkání. Což znamená, že téměř na celý týden si tito naši kolegové a kolegyně obsadí prakticky veškeré ubytovací kapacity. A to je proč vám píši! Zájemci o účast na tomto kongrese mají v následujících pár týdnech poslední možnost si vybrat ubytování na místě. Pokud totiž budete otálet déle pak už vás čeká jen luxusní a drahé ubytování, a to ne vždy poblíž kongresových budov.

Rothenburg půvabné městečko u řeky Tauber

Jeden z půvabů tohoto nezapomenutelného setkání s mezinárodní čínskou medicínou totiž patří i zalesněnému okolí Rothenburgu s říčkou Tauber, která protéká na úpatí kopce, kde sídlí park i hlavní budova kongresu – bývalé lázně. Jiné sály se nacházejí nahoře v městečku, přičemž k tomu třeba zdolat nespočet schodů směrem vzhůru. Neděste se, samozřejmě funguje i kyvadlová doprava autobusy. Nicméně pokud přijmete tuto výzvu ke zdravému pohybu „dvojkou vlastních nohou“ mezi vzrostlými buky, duby a břízami, pak se nevrátíte domů takzvaně „vyuzení“ a zcela vyčerpaní z klimatizovaných místností moderních komplexů, kde se takovéto kongresy v rámci „mučení" účastníků obvykle konají.

Naopak po cestě vzhůru či dolů v průběhu kongresu neustále potkáváte rozesmáté (a udýchané) obličeje účastníků z nejrůznějších zemí. Přičemž na odpočívadlech si můžete vyměňovat zkušenosti a navazovat nové vztahy v lůně nádherné přírody kolem.

Hlavní téma kardiovaskulární choroby a psychické obtíže

Letošní kongres opět nabízí stálice nejrůznějších dílen tedy workshopů týkajících se masáží, akupunktury, cvičení čchi–kungu ráno i večer, bylinné léčby, a to jak s čínskými, tak i západními bylinami. Opět je celý den věnován dětem i problémům s jejich početím a plodností obecně, včetně seminářů o diagnostice jazyka, různých stylech vybírání bodů a tak dále. Jako každý rok se účastní lektoři z celého světa včetně Číny, Japonska, Koreje, Anglie, USA a dalších zemí, protože tento kongres TČM v Rothenburgu patří mezi nejstarší a nejlépe obsazované kongresy čínské medicíny v Evropě a možná i ve světě. Všechny přednášky jsou buď v němčině nebo angličtině.

To, co je letos unikátní je zaměření na ducha šen a kardiovaskulární choroby, na které umírá zhruba polovina populace západních zemí. Nejde však jen o srdíčko jako tělesný orgán, ale i psychiku s nejrůznějšími duševními problémy počínaje depresemi a konče nespavostí, úzkostí a dalšími obtížemi.

Vědecký den, TČM a medicína založená na faktech

Ještě bych chtěla upozornit na vědecký den na kongresu, který se letos uskuteční v pátek 10.5. a obsahuje řadu zajímavých přednášek o psychosomatických účincích akupunktury, včetně rozebírání tradičních konceptů různých psychických entit a obtíží z pohledů současné doby.

Doprovodný program

Na kongresu funguje i poměrně levná jídelna, kde je možné se zdravě najíst přímo na místě nebo si můžete vybrat z množství nejrůznějších restaurací ve městě. V průběhu kongresu si též můžete prohlédnout výstavu sponzorů s nabídkou nejrůznějších jehel, akupunkturních pomůcek, bylin a především knih, které zde nakoupíte se slevou.

Informace a podrobnosti na webu kongresu

Veškeré podrobnosti o programu a organizaci kongresu je možno získat na webových stránkách www.tcm-kongress.de, kde je možno již teď zaplatit 250 EU za den návštěvy nebo 700 EU za všech pět dní kongresu. Tyto ceny však platí jen do 1. 3. 2024, což je o důvod více se přihlásit včas!

Sleva pro naše studenty a členy ČSBS

Navíc každý rok mají studenti čínské medicíny slevu, slevový kód pošleme e-mailem našim studentům a členům ČSBS.

Do 1. 3. 2024 platí sleva pro naše studenty a členy ČSBS. Jak ji získáte?

1. klikněte na stránku registračního formuláře
  2. na 2. straně registračního formuláře zvolte: I am... Students from other schools.
  3. do pole Password zadejte heslo (které zašleme studentům 1. školy TČM a členům ČSBS e-mailem po 15. 2. 2024. Ještě vám nepřišel e-mail s heslem? Napište si o něj na info@tcm.cz).
  4. dál pokračujte v podle pokynů v přihlášce
  5. pošlete MUDr. Bendové informaci, že se chystáte na Kongres TCM 2024, na její e-mail bendova@tcm.cz.

Registrovat se se slevou →

Účastním se a zvu na tento kongres v Rothenburgu již více jak 20 let a nikdy jsem nelitovala ani já ani žádný z účastníků. Některé roky byli Češi a Slováci i mezi přednášejícími a minulý rok jsme dokonce vyhráli druhé místo v soutěži posterů z výzkumné práce na poli čínské medicíny. Jednalo se o sociologický výzkum pacientů TČM v Čechách.

Doufejme, že i v budoucnu na tyto tradice naváží další a přijměte mé srdečné pozvání na tuto hostinu znalostí a přátelství v oboru tradiční čínské medicíny.

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.