Historie školy

Naše škola čínské medicíny byla založena na podzim roku 1990 díky návštěvě a přednáškám pana Michela Picarda a Luciena Schwendenmana z organizace UEMC (Université Européenne de Médecine Chinoise). Oba byli inspirováni více jak desetiletou spoluprací s profesorem Leung Kok Yuenem jedním z posledních žijících praktiků skutečně klasické čínské medicíny tak, jak byla předávána z generace na generaci v Číně. Pojďme spolu nahlédnout do naší historie:

1. našeho letopočtu

Historie TČM u nás

Seriál z historie TČM u nás píše MUDr. Ludmila Bendová

2. před 1990

První kontakty s TČM

před rokem 1990

MUDr. Ludmila Bendová již v předrevolučních letech navázala kontakty s významnými lektory z francouzské školy Evropské Univerzity SinoBiologie a s jejich pomocí začala se seznamovat blíže s tradiční čínskou medicínou

3. 1990

Založení Československé SinoBiologické společnosti

17. 11. 1990

Československá SinoBiologická společnost byla založena 17. listopadu 1990. Zakládajícími členy tehdy byli: MUDr. Ludmila Bendová, MUDr. Michaela Lidická, MUDr. Helena Jírová, Boris David a Vladimír Lorenc.

4. 1991

Francouzští lektoři u nás začínají učit TČM®

V prvních letech k nám jezdili zdarma přednášet francouzští lektoři z Evropské Univerzity SinoBiologie (díky Michelu Picardovi a Lucienu Schwendenmanovi), která se zakládala na učení profesora Leung Kok Yuena. Systém prof. Leunga využíváme při studiu fytoterapie dodnes. Semináře vedené v Praze zahraničními lektory byly skvělé, ale UES měla málo lektorů, takže došlo k postupnému vyčerpání.

5. 1992

První absolventi 1. školy TČM®

V roce 1992 jsme vypustili do světa první absolventy studia tradiční čínské medicíny. Možná některé znáte, možná jsou to vaši praktici, možná chcete umět to samé, možná chcete být jako oni.

6. 1999

Zahájení spolupráce s Universitou Guangming v Pekingu

24. ledna 1999

Ve Francii vznikla další organizace, Institut čínského lékařství Chuzhen, která spolupracovala s Universitou dálkového studia čínského lékařství Guangming v Pekingu. Jednání s Chuzhenem a Guangmingem vedlo k uzavření trojstranné Smlouvy o spolupráci, podepsané dne 24. ledna 1999.

7. 2000

Založení SINBIOSu

6. 11. 2000

Slovenská Sinobiologická společnost je sesterská organizace ČSBS, která byla založena na Slovensku

8. 2007

Záhájení spolupráce s Univerzitou v Tianjinu

2007

Skupina našich studentů byla v devadesátých letech na stáži v Tianjinu, kde se mimo jiné seznámili s MUDr. Vladimírem Načatým. Vzhledem k tomu, že Tianjinská univerzita tradiční čínské medicíny (TUTCM) je přední čínská univerzita pro výuku zahraničních studentů, hlavně z Jižní Koreje a Ruska, tak jsou připraveni předávat své zkušenosti cizincům. Začali jsme s nimi aktivně jednat, pravidelně tam jezdí naši studenti na stáž, a spolupráce vyústila v roce 2007 k uzavření dlouhodobé smlouvy. Nyní naši absolventi zároveň s naším certifikátem získávají i osvědčení od této univerzity. Přední profesoři TUTCM nám jezdí přednášet pro pokročilé studenty.

9. 2009

1. pražský kongres tradiční čínské medicíny

27. 11. 2009

První Kongres tradiční čínské medicíny proběhl 27. až 29. listopadu 2009 s tématem „Vyčerpanost a únava z pohledu tradiční čínské medicíny"

10. 2010

2. pražský kongres tradiční čínské medicíny

25. 11. 2010

Pražský kongres tradiční čínské medicíny konaný v listopadu 2010 proběhl ve znamení 20 let tradiční čínské medicíny v Česku a na Slovensku na téma: Nemoci třetího tisíciletí a jejich léčba za pomoci čínské medicíny. Kardiovaskulární choroby, závislosti, workoholismus, alkoholismus, narkomanie, obezita, anorexie, trávicí ústrojí, pohybový aparát.

11. 2011

Založení Komory tradiční čínské medicíny

8. 1. 2011

Po ročních přípravách se 8. 1. 2011 sešla skupina zástupců praktiků, lektorů a nadšenců tradiční čínské medicíny, aby společně podepsali zakládací dokument Komory tradiční čínské medicíny. Nyní v České republice existuje organizace, která chrání zájmy křehké skupiny propagátorů TČM. Komora se zabývá dohledem nad profesionalitou a odborností praktikujících členů a klientům umožňuje kontrolu poskytované péče.

12. 2017

Nové webové stránky

1. 1. 2017

Další převratný milník nastal v roce 2017, kdy jsme spustili nové webové stránky, která vám přinášejí pohodlnější objednávání seminářů a přehledné informace a které právě čtete.