Historie školy

Naše 1. škola tradiční čínské medicíny – TČM vznikla 17. 11. 1990 díky nadšení a vytvrvalosti MUDr. Ludmily Bendové, která s podporou svých přátel, kterými byli MUDr. Michaela Lidická, MUDr. Helena Jírová, Boris David a Vladimír Lorenc, založila Československou SinoBiologickou společnost. S pomocí francouzské organizace Université Européenne de Médecine Chinoise (UEMC) a jejích zakladatelů Michela Picarda a Luciena Schwendenmana tak položila základy vzdělávání v tradiční čínské medicíně v České republice i na Slovensku.

Pojďme spolu nahlédnout do naší historie:

před rokem 1989
Historie TČM

V druhé polovině 20. století sice akupunktura získala místo v Československé lékařské společnosti, ale alternativní směry zdravého životního byly v hledáčku STB, informace nebyly dostupné, knihy vycházely samizdatově. Několik titulů se podařilo vydat legálně. Historie ovšem sahá mnohem dál.

Odhalit dávnou historii TČM →

Založení 1. školy TČM®

Československá SinoBiologická společnost byla založena 17. listopadu 1990. Zakládajícími členy tehdy byli: MUDr. Ludmila Bendová, MUDr. Michaela Lidická, MUDr. Helena Jírová, Boris David a Vladimír Lorenc. Jak to tenkrát probíhalo?

Odhalit historii →

1990–1999
Spolupráce s UEMC

Spolupracujeme s Université Européenne de Médecine Chinoise (UEMC) se sídlem ve Štrasburku ve Francii. Škola byla založena na základě učení čínského tradičního lékaře prof. Leunga Kok Yuena, v jehož rodu se tato nauka předávala po mnoho generací z otce na syna.

1999–2009
Spolupráce univerzitou Guangming v Pekingu

Díky přátelským vztahům s Chuzhenem jsme se mohli napojit na zdroj vzdělávání v tradiční čínské medicíně čínskou univerzitu dálkového vzdělávání Guangming v Pekingu. Guangming navíc doporučoval i profesor Leung Kok Yuen. Po jednáních s Chuzhenem a Guangmingem jsme uzavřeli trojstrannou Smlouvu o spolupráci, podepsanou dne 24. ledna 1999.

2007–dosud
Spolupráce s Univerzitou v Tchienťinu

Tianjinská univerzita tradiční čínské medicíny (TUTCM) je přední čínská univerzita pro výuku zahraničních studentů, proto umějí předávat své zkušenosti cizincům. V roce 2007 došlo k uzavření dlouhodobé smlouvy o spolupráci. Spolupracujeme na učebních osnovách a zkušebních plánech, naši absolventi získají potvrzený certifikát o ukončení studia akupunktury z této univerzity a její profesoři jezdí přednášet témata pro 3. a 4. ročník studia Akupunktury.

2007–dosud
Čínské masáže TUINA

Zprvu pořádáme semináře tuiny pod vedením profesora Bai Yunqiao. V roce 2007 poprvé přijíždí poprvé do Prahy doktor Wang Fuyin na doporučení Hao Wanshana z univerzity Guangming. Nejprve vyučuje povinný několikadenní seminář pro studenty akupunktury, o tři roky později již pod hlavičkou Evropské školy tuiny učí v rámci samostatného vzdělávacího cyklu. Ve spolupráci s doktorem Wangem vznikají skripta pro studium tuiny a v rámci oslav desetiletého vyročí spolupráce předává svůj odkaz Václavu Lukešovi.

2017–dosud
Samostatné studium fytoterapie

Zpočátku se střídaly ročníky se zaměření na akupunktur a fytoterapii. Později došlo k utlumení výuky samostatného oboru fytoterapie a do osnov studia akupunktury se zavedly základy fytoterapie, ve kterých se učily nejběžnější bylinné směsi profesora Leunga. Samostatné studium fytoterapie jsme obnovili v roce 2017. Hlavní lektorkou je Mgr. Jana Krameriová.

1990–dosud
Postgraduální semináře

Po celou dobu naší existence probíhají i nástavbové (postgraduální) semináře na nejrůznější témata související s čínskou medicínou, ale i čínskou kulturou a filosofickými proudy dálného východu.

2018–dosud
Centrum výuky masáží guasha

Vzniklo první vzdělávací centrum masáží guasha v Evropě. Paní profesorka Zhang Xiuqin vyškolila naše lektorky Evu Petrušovou, Mgr. Janu Hollanovou a Katrin Houserovou, které tak mohou předávat učení v masážích guasha dalším zájemcům.

2009 a 2010
Kongresy tradiční čínské medicíny

První Kongres tradiční čínské medicíny proběhl 27. až 29. listopadu 2009 s tématem „Vyčerpanost a únava z pohledu tradiční čínské medicíny". Druhý pražský kongres tradiční čínské medicíny konaný v listopadu 2010 proběhl ve znamení 20 let tradiční čínské medicíny v Česku a na Slovensku na téma: „Nemoci třetího tisíciletí a jejich léčba za pomoci čínské medicíny. Kardiovaskulární choroby, závislosti, workoholismus, alkoholismus, narkomanie, obezita, anorexie, trávicí ústrojí, pohybový aparát.“

2011–dosud
Komora TČM

Po ročních přípravách se 8. 1. 2011 sešla skupina zástupců praktiků, lektorů a nadšenců tradiční čínské medicíny, aby společně podepsali zakládací dokument Komory tradiční čínské medicíny. Nyní v České republice existuje organizace, která chrání zájmy křehké skupiny příznivců TČM. Komora se zabývá dohledem nad profesionalitou a odborností praktikujících členů a klientům umožňuje kontrolu poskytované péče.

Obsah zdarma

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.