Fytoterapie 1. ročník
Fytoterapie je jednou z terapeutických metod tradiční čínské medicíny, která využívá vlastností bylin (chuť, povaha, tropismus) a tím ovlivňuje procesy v organismu. Víme, že za čínskými bylinkami se skrývá poklad. Víme, že máme v rukách ohromnou a mocnou metodu pro navrácení rovnováhy v těle. Už jen ta jejich vůně pomáhá.
V prvním ročníku studia fytoterapie si představíme bylinky po skupinkách, v širších či užších „rodinných“ souvislostech.
Za roční poplatek získáte:
- 23 výukových dní (5 seminářů × 4 dny + 1 seminář × 3 dny)
- Řádný termín ročníkové zkoušky.
- Pilní studenti mají zkoušku zadarmo.
- Každý další pokus je zpoplatněn.
- Nebojte se přijít! V případě neúspěchu budete vědět, kde jsou vaše slabiny.
- Ochutnávky fytoterapie v praxi.
- Základní výukové materiály v tištěné podobě.
- Poznáte tajemství fytoterapie optikou bylinných rodin.
- Nové přátele, zážitky a zkušenosti.
- Výhody členů Československé SinoBiologické společnosti.
Komu je studium určeno
- absolventům 1. ročníku Základy tradiční čínské medicíny,
- absolventům jiné specializace tradiční čínské medicíny - Akupunktura, Tuina – na 1. škole tradiční čínské medicíny,
- absolventům z jiných škol tradiční čínské medicíny.
- Předpokládaný minimální rozsah obecných teoretických znalostí je v rozsahu Základů tradiční čínské medicíny na naší škole.
- Minimální rozsah znalostí studentů budeme posuzovat individuálně.
- Uchazeči z jiných škol budou muset kdykoliv během studia složit zkoušku z teoretických základů tradiční čínské medicíny. Informace o zkoušce →
Plán studia
První ročník je ve znamení rodin. Co si pod tím představit? Některé byliny jsou v recepturách prostě ty hlavní, principiálně definující formu účinku a vytvářející určitý rámec, do kterého další byliny ze složení zapadají v mnoha vzájemných vztazích. Některé hlavní byliny kolem sebe vytvářejí rodiny velké, protože vystupují v mnoha recepturách a často i v mnoha souvislostech. Jiné byliny, i když mají třeba účinky silné, nejsou v klasických recepturách k vidění tak často, tedy vytvářejí rodiny menší.
Analogii si můžeme vytvořit i přes přátelství – některé byliny spolu dobře kamarádí, když jsou spolu, vzájemně se podporují a vytvářejí či spouštějí efekty, kterých by jednotlivě nedosáhly. Dobrý kamarád též umí rozmluvit případné drobné nežádoucí chování, upozornit, když se něco opomene, nebo chování připomíná slona v porcelánu. Také můžeme pozorovat, jak v kontextu různých skupin svých přátel projevují své různé vlastnosti: renesanční člověk bude při setkání s malíři mluvit o zachycení zlatavého světla slunečních paprsků, naopak potká-li se s konstruktéry, bude debatovat o problematice technického řešení složitých strojů. Viděli-li bychom takovou osobu v uvedených situacích izolovaně, rozhodně by nás nenapadlo, že jde o stejnou osobu a že rozdíl v jejím projevu je dán pouze odlišným prostředím, tedy okolními „kamarády".
Během prvního roku studia si tedy zevrubně představíme přibližně 15 vybraných hlavních bylin, tvořičů rodin, v jejich vlastnostech a účincích, abychom dokázali uchopit a pochopit jejich význam i vliv aktuálních kombinací v probíraných recepturách z rodiny, již vytvářejí. Věnovat se budeme podrobně i jejich chutím – je zajímavé, že ve zdraví prospívají jednotlivým orgánům jiné chutě, než při chorobných procesech.
Výsledkem by mělo být porozumění pomyslnému vzorci, který se skrývá v jednotlivých formulích, tedy výsledku vzájemného spojení bylin. Cílem je též naučit se hlavní byliny používat i v dietetice a umět se rozhodnout, která bylina či potravina se hodí ke které a jaký konstituční typ člověka se k ní hodí.
Probírání přes rodiny přípravků v sobě skrývá neuvěřitelnou plastičnost, protože umožňuje nepostupovat šablonovitě podle osmi základních metod (bafa). To znamená, že konkrétní seminář nikdy není věnován např. pouze metodě doplňování (bufa), jelikož probíraná rodina směsí kolem hlavní byliny často zasahuje i do dalších metod. Přístupnou formou se tak na každém semináři odkryje velký kus vzájemně souvisejícího přediva, jehož přesahy a dosahy při jiných způsobech výkladu mají tendenci zůstávat neodhalené.
Co budete umět?
- 1
Používání
- Dobře porozumíte používání probíraných hotových směsí bylin, vč. některých vzájemných kombinací směsí a modifikace účinku směsi doplněním jednotlivých bylin či zapojením do stravy.
- 2
Kontraindikace
- Získáte znalosti limitů bezpečného použití, včetně kontraindikací, a to podle syndromologie TČM, konstitučního typu nebo míry a rizika interakce s vybranými západními léčivy.
Co musíte jako studenti absolvovat
- Semináře
- 23 výukových dní
- Ročníková práce
- 1
- Strukturované domácí samostudium
- 300 hodin
- Ročníkové zkoušky
- řádný termín v rámci 6. semináře
- Přehled zkoušek
- Teoretické základy tradiční čínské medicíny
- studenti z jiných škol TČM
- kdykoliv během studia
- Informace o zkoušce
Doporučujeme absolvovat (již v 1. ročníku Základy TČM®)
- Rekvalifikační masáže (pro nezdravotníky)
- 5×3 dny
- Více informací
Hlavní lektorka fytoterapie
Mgr. Jana Krameriová
dlouholeté praktička a odbornice na fytoterapii, absolventka PřDF, také Londýnské školy klasické homeopatie a absolventka naší školy.