Studium čínských masáží tuina

Ruce tuinisty pouhým dotekem na povrchu těla dokáží nahlédnou do nitra problému a něžnou silou pomohou k harmonizaci vnějšího i vnitřního těla. Studium tchuej-ny probíhá ve třech ucelených a na sebe navazujicích cyklech. Můžete studovat jeden až tři roky. Stačí vám k tomu znalosti teoretických základů TČM v rozsahu 1. ročníku Základy TČM.

Co je to tuina?

Tuina [:tchuejna:] je ojedinělý systém masáží rozvíjený po tisíciletí na územní Číny. Čínské léčebné masáže tuina nabízí širokou škálu možností jak ovlivnit zdraví těla i ducha, obsahují jak manuální techniky na ovlivnění kloubů, svalů a šlach, tak jemné techniky na harmonizování a podpoření toku energie čchi v hlubších vrstvách těla a orgánů. V rámci masáží se využívají mimo jiné i znalosti akupunkturních bodů, jejich účinků a vlivu při správné stimulaci.

Studujte masáže tuina

 • Začneme Základy tradiční čínské medicíny

   • První ročník Základy tradiční čínské medicíny je zásadním pro pochopení systému TČM. Stává se hlavním pilířem pro pokračování v dalším studiu masáží tuina.
   • Po prvním roce chápete teorii TČM a jste schopni ji uvést do praxe.

  Všechno procvičujeme, abyste pochopili!

  Začínáme: 23. listopadu 2021

  Přihlásit se →

 • Regenerace a prevence – cyklus TUINA1

  Osvojíte si základní dovednosti a seznámíte se s čínskými masážemi, základními technikami a metodami, protokoly a postupy, které jsou určené jak pro regeneraci a prevenci, tak pro harmonizaci organismu.

  Absolvujete po 1. ročníku Základy TČM

  Nejbližší seminář: 1. seminář: 23.–26. června 2022

  Přihlásit se

 • Pohybový aparát – cyklus TUINA2

  Zaměřujeme se na metody řešení obtíží pohybového aparátu. Osvojíte si teorii šlachosvalových drah, seznámí se s anatomií kloubů a svalů, naučíte se jemné metody manipulace a napravování kloubů (pingheng yundong fuweifa) a kostí (zhengu), prohloubíte si znalosti uvolňování fascií (songjin liaofa).

  Absolvujete po cyklu TUINA1.

  Nejbližší seminář: 1. seminář: 11.–14. listopadu 2021

  Přihlásit se

 • Harmonizace vnitřní energetiky člověka – cyklus TUINA3

  V tomto cyklu zapojujeme prociťování, intuici, vnímání a naslouchání (ťing) – nasávání zkušeností přes pravou hemisféru. Znalosti (jang) je třeba spojit s intuicí (jin). Tento cyklus tak uzavírá a dovršuje studium tuiny.

  Absolvujete po cyklu TUINA1.

  Nejbližší seminář: 3. seminář: 6.–9. ledna 2022

  Přihlásit se

Komu je studium určeno?

Co o studiu říkají naši studenti

Konečne mám pocit, že viem čo robím, keď masírujem. A ten pocit je na nezaplatenie. Viem, že som stále iba na začiatku... a cesta je dlhá. Teším sa čo na nej ešte stretnem a objavím.

Veronika Kovácsová, absolventka studia Tuiny

Upřímně, po prvních pár seminářích jsem litoval, že jsem si radši nezaplatil dovolenou u moře. Ale postupem času jsem začal chápat souvislosti a pomalu se mi začal svět tradiční čínské medicíny otevírat. Teď už mohu s klidným svědomím tvrdit, že dovolená v podobě několika seminářů, je lepší.

Michal Hořejší, student Tuiny

Odkaz doktora Wanga Fuyina

Linie tuiny v naší škole navazuje na tradici uznávaného lékaře a skvělého člověka dr. Wang Fuyina. Jeho pokračovatelem je Václav Lukeš, hlavní lektor masáží tuina.

Otázka odkazu a kontinuální linie nauk je v Číně velmi významnou částí kultury. Odkaz učení se vždy předával z „otce na syna“ či z učitele na „osobní žáky“. Osobní žáci byli jako členové rodiny a často měli velká práva i zodpovědnost vůči svému učiteli. Osobní předáním byla zajišťována kvalita a generační předání cenných dovedností a znalostí.

Wang Fuiyn

Wang Fuiyn

lékař a učitel masáží tuina

Po absolvování Tianjinské univerzity čínského lékařství studoval tradiční metody „napravování kostí“ (zhenggu 正骨) u slavné léčitelky „babičky Meng“ a u věhlasné specialistky traumatoložky Luo Youming. Na tomto základě vypracoval vlastní terapeutické postupy a stal se zakladatelem léčebného směru nazvaného „metoda dynamického rovnovážného napravování – měkké napravování kostí v čínské medicíně“. Během svého působení na oddělení masáží ve vojenské nemocnici se učil čínské qigongové masáže vnitřních orgánů od Liu Wenchenga, syna známého lékaře Liu Xizenga.

V 80. letech pracoval v Tianjinu na oddělení masáží a traumatologie 254. nemocnice ČLOA a posléze praktikoval čínské masáže napravování kostí, jakož i reflexní terapii nohou v Ústřední vojenské nemocnici v Pekingu. Mimo to dlouhodobě pracoval jako fyzioterapeut a rehabilitační pracovník pro nejvyšší státní představitele a generalitu armády.

Ve své praxi uplatňoval metody dynamického rovnovážného napravování (pingheng yundong fuweifa), otevírání bodů na horních a dolních končetinách a měkkého napravování kostí s využitím aktivního pohybu pacienta, vše na základě celostního přístupu čínské medicíny a diferenciální diagnostiky. U těchto metod se využitím kombinace aktivního pohybu pacienta i jeho pasivního pohybování s přidáním určité vnější síly terapeuta na postižené místo dosahuje dynamické restaurace drobných dislokací kloubů, zprůchodnění drah čchi a harmonizace jin-jangu, čímž je obnovován původní rovnovážný stav a dosažen léčebný účinek. Metodami dynamického rovnovážného napravování se léčí zejména bolestivá traumatická poranění šíje, ramenou, beder a nohou, a též vnitřní nemoci, jejichž původ je v páteři. Tyto metody nejenže léčí mnohá běžná onemocnění, ale mají specifický léčebný efekt i u některých komplikovaných nemocí, které by vyžadovali operační zákrok.

V posledních letech svého života se prof. Wang Fuyin věnoval zejména výchově následovníků metody dynamického rovnovážného napravování – měkké napravování kostí v čínské medicíně. Vyučoval tuto metodu doma i zahraničí, působil v mnoha městech různých provincií Číny a rovněž bývá účastníkem televizních debat se zdravotnickou tematikou.

V r. 2013 založil Pekingské výzkumné centrum rovnovážné dynamické medicíny Fu Yan Xuan.

Jako autor nebo spoluautor se podílel na vytvoření publikací „Ozdravné masáže na reflexních zónách nohou“, „Ruo Shiho ozdravná metoda – praktická příručka ozdravných masáží na reflexních zónách nohou“, „Metody masáží rukou a nohou“, „Ať nohy poznají věčnou blaženost“, v Japonsku vydané „Reflexní terapie nohou“ a jiných. Dále publikoval v časopise Fyzioterapie.

Doktor Wang Fuyin předal své učení 5 svým osobním žákům. Svému synovi, třem čínským studentům a našemu lektorovi Václavu Lukešovi, který se stal jediným osobním žákem dr. Wanga mimo oblast Číny.

Co o studiu Tuiny říká lektor Václav Lukeš:

Václav Lukeš

Tchuej-na je velmi unikátní systém a jsem vděčný, že jsem se o tom mohl více jak 8 let přesvědčovat po boku našeho čínského učitele dr. Wang Fuyina, který k nám řadu let (od roku 2008) jezdil předávat své více jak 35leté zkušenosti ze své praxe. V naší škole s úctou navazujeme na jeho osobní předání, tradici a respekt k doteku. Dotek nám nabízí vždy mít při sobě nástroj, se kterým můžeme pomoci sobě i svému okolí. Učí nás jak číst nuance v toku energie, kde je potřeba podpořit, kde ulevit od bolesti, kde pohladit, kde napravit. Může jak léčit, tak diagnostikovat. Dotek je někdy více než tisíce slov. Pojďme společně prozkoumat kam až nás může zavést tajemství léčivého doteku.

Václav Lukeš, praktik TČM a hlavní lektor studia Tuiny

Lektorský tým

Václav Lukeš

Václav Lukeš

Hlavní lektor masáží tuina, lektor TČM

Roman Řežáb

Roman Řežáb

lektor a terapeut TČM, psychoterapeut

Jana Uhlíková

Mgr. Jana Uhlíková

lektorka a terapeutka tuina, fyzioterapeutka

Wang Yan

Wang Yan

lékař a učitel masáží tuina

Studium

Důležité odkazy

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .