Studium čínských masáží tuina

Ruce tuinisty pouhým dotekem na povrchu těla dokáží nahlédnou do nitra problému a něžnou silou pomohou k harmonizaci vnějšího i vnitřního těla. Studium tchuej-ny probíhá ve třech ucelených a na sebe navazujicích cyklech. Můžete studovat jeden až tři roky. Stačí vám k tomu znalosti teoretických základů TČM v rozsahu 1. ročníku Základy TČM.

Co je to tuina?

Tuina [:tchuejna:] je ojedinělý systém masáží rozvíjený po tisíciletí na územní Číny. Čínské léčebné masáže tuina nabízí širokou škálu možností jak ovlivnit zdraví těla i ducha, obsahují jak manuální techniky na ovlivnění kloubů, svalů a šlach, tak jemné techniky na harmonizování a podpoření toku energie čchi v hlubších vrstvách těla a orgánů. V rámci masáží se využívají mimo jiné i znalosti akupunkturních bodů, jejich účinků a vlivu při správné stimulaci.

Obsah studia 2. až 4. ročníku

 1. 1

  Základní dovedosti – cyklus tuina 1 (2. ročník)

  • základní masážní dovedností,
  • jak masáže působí,
  • do jakých hloubek, vrstev a energetických rovin různé metody zasahují,
  • jak namasírovat celé tělo v určitém logickém postupu

  Témata seminářů

  • Čínská akupresura a metoda otevírání bodů (kaixuefa),
  • Ozdravné masáže (baojian anmo),
  • Léčebná metoda uvolnění šlachosvalů a fascií (songjin liaofa).

  Cyklus je vhodný pro:

  • kohokoliv, kdo chce s masáží tchuej-na začít;
  • kdo chce pomoci blízkým trochu jinou masáží
 2. 2

  Náprava pohybového aparátu – cyklus tuina 2 (3. ročník)

  • pochopíte dynamiku, strukturu a specifika pohybového aparátu
  • uvědomíte si vliv pohybového aparátu na celkovou harmonii energetického systému
  • budete schopni provádět efektivní a jednoduché intervence vedoucí k nápravě při bolestech, omezeném rozsahu pohybu a jiných obtížích pohybového aparátu,

  Témata seminářů

  • Napravování horní končetiny (pingheng yundong fuweifa)
  • Napravování dolní končetiny (pingheng yundong fuweifa)
  • Napravování krční páteře (pingheng yundong fuweifa)
  • Napravování páteře a hrudi (pingheng yundong fuweifa)

  Cyklus je vhodný pro:

  • fyzioterapeuty a rehabilitační pracovníky;
  • pro praktiky TČM, kteří chtějí rozšířit svou nabídku péče o pacienty.
 3. 3

  Harmonizace vnitřní energetiky člověka – cyklus tuina 3 (4. ročník)

  • dva semináře jsou zaměřené na harmonizaci přes dráhy jingluo (tiaoli jingluo),
  • třetí seminář na harmonizaci přes 5 duší
  • poslední seminář na harmonizaci přes břišní oblast (tzv. zangfu anmo/zangfu tuina).
  • V celém cyklus klademe důraz na hlubší a jemnější energetickou podstatu léčby masážemi tuina.
  • Výrazně si rozšíříte možnosti, jak působit na celkové energetické vyladění člověka doteky a technikami masáží tuina.
  • Zároveň si vyzkoušíte hlubší energetické působení sami na sobě.

  Témata seminářů:

  • Meridiánová harmonizace A
  • Meridiánová harmonizace B
  • Harmonizace 5 doteky
  • Viscerální harmonizace (Zangfu tuina)

  Cyklus je vhodný pro:

  • pro studenty a praktiky, kteří chtějí mít uzavřené studium tchuej-ny ze tří důležitých rovin pohledů (regenerace a prevence, pohybový aparát, vnitřní energetika těla a ducha);
  • pro pokročilé terapeuty a praktiky, které zajímají souvislosti stavu těla a duše.

Komu je studium určeno?

Co o studiu říkají naši studenti

Konečne mám pocit, že viem čo robím, keď masírujem. A ten pocit je na nezaplatenie. Viem, že som stále iba na začiatku... a cesta je dlhá. Teším sa čo na nej ešte stretnem a objavím.

Veronika Kovácsová, absolventka studia Tuiny

Upřímně, po prvních pár seminářích jsem litoval, že jsem si radši nezaplatil dovolenou u moře. Ale postupem času jsem začal chápat souvislosti a pomalu se mi začal svět tradiční čínské medicíny otevírat. Teď už mohu s klidným svědomím tvrdit, že dovolená v podobě několika seminářů, je lepší.

Michal Hořejší, student Tuiny

Odkaz doktora Wanga Fuyina

Otázka odkazu a kontinuální linie nauk je v Číně velmi významnou částí kultury. Odkaz učení se vždy předával z „otce na syna“ či z učitele na „osobní žáky“. Osobní žáci byli jako členové rodiny a často měli velká práva i zodpovědnost vůči svému učiteli. Osobní předáním byla zajišťována kvalita a generační předání cenných dovedností a znalostí.

Linie tuiny v naší škole navazuje na tradici uznávaného lékaře a skvělého člověka dr. Wang Fuyina

Wang Fuiyn

Wang Fuiyn

lékař a učitel masáží tuina

Po absolvování Tianjinské univerzity čínského lékařství studoval tradiční metody „napravování kostí“ (zhenggu 正骨) u slavné léčitelky „babičky Meng“ a u věhlasné specialistky traumatoložky Luo Youming. Na tomto základě vypracoval vlastní terapeutické postupy a stal se zakladatelem léčebného směru nazvaného „metoda dynamického rovnovážného napravování – měkké napravování kostí v čínské medicíně“. Během svého působení na oddělení masáží ve vojenské nemocnici se učil čínské qigongové masáže vnitřních orgánů od Liu Wenchenga, syna známého lékaře Liu Xizenga.

V 80. letech pracoval v Tianjinu na oddělení masáží a traumatologie 254. nemocnice ČLOA a posléze praktikoval čínské masáže napravování kostí, jakož i reflexní terapii nohou v Ústřední vojenské nemocnici v Pekingu. Mimo to dlouhodobě pracoval jako fyzioterapeut a rehabilitační pracovník pro nejvyšší státní představitele a generalitu armády.

Ve své praxi uplatňoval metody dynamického rovnovážného napravování (pingheng yundong fuweifa), otevírání bodů na horních a dolních končetinách a měkkého napravování kostí s využitím aktivního pohybu pacienta, vše na základě celostního přístupu čínské medicíny a diferenciální diagnostiky. U těchto metod se využitím kombinace aktivního pohybu pacienta i jeho pasivního pohybování s přidáním určité vnější síly terapeuta na postižené místo dosahuje dynamické restaurace drobných dislokací kloubů, zprůchodnění drah čchi a harmonizace jin-jangu, čímž je obnovován původní rovnovážný stav a dosažen léčebný účinek. Metodami dynamického rovnovážného napravování se léčí zejména bolestivá traumatická poranění šíje, ramenou, beder a nohou, a též vnitřní nemoci, jejichž původ je v páteři. Tyto metody nejenže léčí mnohá běžná onemocnění, ale mají specifický léčebný efekt i u některých komplikovaných nemocí, které by vyžadovali operační zákrok.

V posledních letech svého života se prof. Wang Fuyin věnoval zejména výchově následovníků metody dynamického rovnovážného napravování – měkké napravování kostí v čínské medicíně. Vyučoval tuto metodu doma i zahraničí, působil v mnoha městech různých provincií Číny a rovněž bývá účastníkem televizních debat se zdravotnickou tematikou.

V r. 2013 založil Pekingské výzkumné centrum rovnovážné dynamické medicíny Fu Yan Xuan.

Jako autor nebo spoluautor se podílel na vytvoření publikací „Ozdravné masáže na reflexních zónách nohou“, „Ruo Shiho ozdravná metoda – praktická příručka ozdravných masáží na reflexních zónách nohou“, „Metody masáží rukou a nohou“, „Ať nohy poznají věčnou blaženost“, v Japonsku vydané „Reflexní terapie nohou“ a jiných. Dále publikoval v časopise Fyzioterapie.

Doktor Wang Fuyin předal své učení 5 svým osobním žákům. Svému synovi, třem čínským studentům a našemu lektorovi Václavu Lukešovi, který se stal jediným osobním žákem dr. Wanga mimo oblast Číny.

Co o studiu Tuiny říká lektor Václav Lukeš:

Václav Lukeš

Tchuej-na je velmi unikátní systém a jsem vděčný, že jsem se o tom mohl více jak 8 let přesvědčovat po boku našeho čínského učitele dr. Wang Fuyina, který k nám řadu let (od roku 2008) jezdil předávat své více jak 35leté zkušenosti ze své praxe. V naší škole s úctou navazujeme na jeho osobní předání, tradici a respekt k doteku. Dotek nám nabízí vždy mít při sobě nástroj, se kterým můžeme pomoci sobě i svému okolí. Učí nás jak číst nuance v toku energie, kde je potřeba podpořit, kde ulevit od bolesti, kde pohladit, kde napravit. Může jak léčit, tak diagnostikovat. Dotek je někdy více než tisíce slov. Pojďme společně prozkoumat kam až nás může zavést tajemství léčivého doteku.

Václav Lukeš, praktik TČM a hlavní lektor studia Tuiny

Lektorský tým

Václav Lukeš

Václav Lukeš

Hlavní lektor masáží tuina, lektor TČM

Roman Řežáb

Mgr. Roman Řežáb

lektor a terapeut TČM, psychoterapeut

Jana Uhlíková

Mgr. Jana Uhlíková

lektorka a terapeutka tuina, fyzioterapeutka

Wang Yan

Wang Yan

lékař a učitel masáží tuina

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .