Překonání žalu, paliativní péče s TČM a aromaterapií

Překonání žalu, paliativní péče s TČM a aromaterapií

Prebehol ✓

Péče o klienta, který prožívá žal ze ztráty blízkého, péče o umírající v hospicové a paliativní péči na pozadí znalostí tradiční čínské medicíny a pomocí aromaterapie. Lektor: Msc. Luboš Tranta, LicAc., MBA., Mgr. Jana Hollanová a JUDr. Erika Hájková. Termín: 13.–15. decembra 2019.

Je místo?: Seminár prebehol.

Pořádá: 1. škola TČM®

Informace k semináři

Ceny semináře

Cena při platbě doZákladníČlenská
13. 12. 2019 267,40 € 252,00 €

Členská cena platí pro členy společnosti a studenty 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®. Místo na semináři máte zajištěné až po úhradě platby. Splatnost objednávky je 3 dny.

Termíny:

13.–15. prosince 2019

Místo konání:

Výukové prostory, Dělnická 54, Praha 7 Informace o místě:

Upozorňujeme, že místo na semináři máte zajištěné až po úhradě platby.

O semináři

Nikdy nebudeme zaujímat neutrální a nezaujaté stanovisko vůči smrti a její neústupnosti. Smrt nás vždy překvapí, zasáhne a přivede nás vždy k zamyšlení nad naší vlastní podstatou. Úkolem semináře bude naučit se vyrovnat se smrtí z více úhlů pohledu a otevřít debatu o hospicové a paliativní péči v rámci TČM v České republice.

Stejně jako existuje pět známých prvků, rozlišujeme také pět fází žalu. Nepřekvapí nás, že se fáze období žalu mohou prezentovat různými způsoby.

Fáze se vyvíjely společně s člověkem, pouze v posledních několika dekádách byly naprosto nepochopeny nebo špatně vykládány. Například je mylné se domnívat, že pochopení všech fází žalu nám poslouží k tomu, aby uklidnilo naše pocuchané a rozjitřené emoce do úhledného copu. Neexistuje typická odpověď na žal, stejně jako neexistuje typický žal. Tyto fáze by raději měly být chápány jako jednotlivé odpovědi na ztrátu blízkého člověka. Takové odpovědi známe a můžeme je popsat, čímž je možné je na ně připravit někoho, kdo právě o někoho přišel.

Problémem nevyřčeného žalu je, že postupem času bývá somatizován, tomu bychom měli jako praktici TČM předcházet.

Seminář popíše pacientovu cestu ke smrti a pomůže rozpoznat praktikovi proces umírání. Ten začíná totiž dlouho před tím, než smrt opravdu nastane.

Naše práce jakožto praktiků čínské medicíny s vážně nemocnými nebo umírajícími pacienty spočívá v tom, připravit je na onu složitou a zásadní přeměnu myšlení, a totiž, že veškeré úsilí nemusí být namířeno pouze na uzdravení těla za každou cenu.

Naopak je třeba zavést myšlenky k poznatku existence hlubší formy bytí a přežití. Díky nám mohou pacienti poznat něco věčného uvnitř sebe samých, k čemuž nám samozřejmě pomáhá naše ošetření. V tomto semináři se naučíme plánovat pravidelná ošetření pro vážně nemocné nebo umírající pacienty.

Jak bude seminář probíhat

Seminář je teoretický s následnou debatou. Seminář bude 2,5denní, půl dne bude věnováno aromaterapii. Aromaterapie má v paliativní péči své nenahraditelné místo, proto jsme velice rádi, že Vám ji budeme moci i více přiblížit.

V první části semináře se dozvíme detaily všech fází žalu (smutku). Zjistíme, jak můžeme žal adaptovat a jak docílit, abychom se přes všechny tyto fáze postupně dostali až ke smíření se se ztrátou.

V druhé části semináře se dozvíme, jak se nejlépe postarat o člověka v terminální fázi života. Naučíme se plánovat pravidelná ošetření pro vážně nemocné nebo umírající pacienty.

Blíže se seznámíme s kazuistikou, která byla vydána v evropském Magazínu orientální medicíny v roce 1996. Kazuistika zřetelně mapuje a popisuje, jak praktik tradiční čínské medicíny, který je znalý pěti prvků, může usnadnit odchod umírajícího člověka.

Otevřeme diskusi o integraci alternativní medicíny (aromaterapie, reiki, akupunktury, masáží) do hospicové a paliativní péče v České republice.

Co se naučíte

 • Dozvíte, že v tradiční čínské medicíně je žal spojený s orgánem plic, odkud poté pramení všechna řešení, jak pomoci klientům vyrovnat se s žalem.
 • Budete vybaveni komplexním návodem, jak co nejlépe pomoci vašim klientům, jejich členům rodiny, ale i vám samotným, jak projít tímto nelehkým obdobím, které čeká v životě každého z nás.
 • Naučíte se rozpoznávat tři fáze procesu umírání.
 • Naučíte se plánovat pravidelná ošetření pro vážně nemocné nebo umírající pacienty.
 • Naučíte see „desatero vlídného konce“ a strukturované tipy, které pomohou pečovatelům o umírající.
 • Naučíte se zavést aromaterapii do paliativní péče.

Proč na seminář přijít?

 1. 1 Naučíte se jak integrovat tradiční čínskou medicínu do hospicové a paliativní péče.
 2. 2 Pomůžete svým klientům, blízkým a sobě překonat pět fází žalu pomocí TČM.
 3. 3 Pochopíte umírání a smrt v historických a kulturních souvislostech a jako přirozenou součást života.
 4. 4 Získáte jiný pohled na věc.
 5. 5 Odkryjete tabu a otevřete debatu o integraci TČM do hospicové a paliativní péče.

Kdo může na seminář přijít:

Podle zaměření
 • studenti, praktici,
 • akupunkturisti, fytoterapeuté,
 • maséři, tuinisti, fyzioterapeuté,
 • psychiatři, psychologové, psychoterapeuté,
 • lékaři, zdravotní sestry, ošetřující personál hospicu
 • kdokoliv se zájmem o téma péče o umírající a jejich blízké.
Podle úrovně znalostí
 • laik s povědomím o tradiční čínské medicíně.

Přečtěte si rozhovor s Lubošem Trantou k tématu paliativní péče a péče o pozůstalé.

Přečíst →

Lektor

Luboš Tranta

Msc. Luboš Tranta, LicAc., MBA.

Luboš je držitelem magisterského titulu z Westminsterské univerzity v Londýně. Věnuje se výuce studentů v tradiční čínské medicíně. Sám se vzdělává, aby lépe sloužil svým pacientům. Zabývá se akupunkturou pěti prvků, akupunkturou obličeje. Zajímá se o léčbu muskuloskeletální bolesti, zdraví žen, ale především o pediatrické pacienty.

Seznamte se s Lubošem →

Mgr. Jana Hollanová

Mgr. Jana Hollanová

Praktička TČM, tlumočnice a lektorka v 1. škole tradiční čínské medicíny – TČM®

Absolvovala studium akupunktury na 1. škole tradiční čínské medicíny – TČM® a tuiny na Evropské škole tuiny. Na naší škole vede semináře guasha masáží a tlumočí semináře z angličtiny. Vede vlastní praxi TČM v Praze i na Klinice Pivoňka. V poslední době se věnuje hlavně terapii pomocí guasha masáží.

Na semináři se bude věnovat aromaterapii.

Seznamte se s Janou →

JUDr. Erika Hájková

JUDr. Erika Hájková

právnička, homeopatka a aromaterapeutka

Terapeutka kraniosakrální biodynamiky, holistické metody Stillness Touch (Dotek ticha a klidu) pracuje s klienty i svou vlastní metodou, Intuitivním koučinkem. Spojuje práci s tělem, focusing, esenciální oleje, i Eričino vzdělání v šamanském léčení a homeopatii. Studuje čínskou medicínu a nadšeně cvičí neigong pod vedením Vlastimila Kroupy. Základem její praxe je láskyplná bdělá přítomnost, která může dát klientovi prostor přijmout a prožít Zdraví ve všech jeho podobách. A to v jakékoli situaci, včetně těch, v nichž lidský život začíná či končí.

Na semináři se bude věnovat aromaterapii.

Začátek : 14:00
Datum konání: 13.–15. decembra 2019.
Místo konání: Výukové prostory, Dělnická 54, Praha 7
Lektor: Msc. Luboš Tranta, LicAc., MBA., Mgr. Jana Hollanová a JUDr. Erika Hájková.

Zeptejte se nás

* (Hvězdičkou označená místa musíte vyplnit)

Co by vás mohlo ještě zajímat

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .