Co je guasha

Guasha 刮痧 je masážní technika, která vychází z principů tradiční čínské medicíny a provádí se pomocí nefritové destičky. Na jedné straně se jedná o jednoduchou a bezpečnou metodu, která má své místo v masážních nebo kosmetických salónech. Na straně druhé je oblíbená u praktiků tradiční čínské medicíny, kteří oceňují její téměř okamžitou účinnost a diagnostickou funkci. Gua znamená škrábat a sha značí výsev. Pomocí guashy doslova vyškrábeme nemoc z těla.

Masáž guasha

Při poškrabování těla speciální destičkou, která bývá vyrobena z nefritu, se objevuje výsev. Výsev se projeví v různých místech, v různé intenzitě a formě. Jeho projev je individuální a zkušenému praktikovi může mnoho napovědět o stavu klienta. Někdo může mít výsev okamžitý, na velké ploše, u někoho se projeví výsev a v malém rozsahu nebo slabě. Výsev ukazuje na stupeň stagnace čchi a krve v těle. Mizí dle své intenzity během několika hodin, u tmavých výsevů je potřeba počítat s tím, že k vymizení dojde až za několik dnů.

Samotná masáž není bolestivá. Bolest (respektive určitou míru citlivosti) může klient cítit na místech, kde se vyskytují blokace. Během másáže nebo krátce po ní může klient vnímat pocit tepla či pálení, který by mu měl být příjemný. Ke odstranění blokád může dojít ihned, někdy se uvolnění může dostavit až druhý den. Co však očekávat lze a stává se to skoro pravidlem, je značná únava – jakoby ospalost, která se dostaví plíživě, několik hodin po ošetření. Tato únava je logické vyústění průběhu terapie a je třeba s ní počítat. Tělo se musí se vznikem výsevu vypořádat, nastupuje činnost lymfatického systému, imunitního systému. Také harmonizace toku čchi a krve je proces, který vyžaduje pozornost těla. Proto by klienti na tentýž den neměli plánovat velké fyzické aktivity a pokud možno strávili zbytek dne doma, v klidu, u knihy, při filmu či klidné hudbě. Po odeznění průvodních jevů je tělo jakoby lehké a „nepřekáží". U akutních stavů dochází k úlevě ihned, u klientů s chronickými problémy se úleva může dostavit později, zpravidla po několika masážích. Ideální je opakovat masáže guasha alespoň 5× až 10×, maximálně 1× týdně.

Pomůcky při masáži guasha, učebnice, olej a nefritová destička
Masážní olej guasha a nefritová destička jsou nezbytné pomůcky pro terapeuta. Kniha An illustrated guade to guasha therapy od profesorky Xiuqin Zhang je k zakoupení na studijním oddělení.

Co se děje v těle při masáži

Dle západní medicíny při masáži dochází ke stimulaci cirkulace v kapilárách. Kapiláry – neboli vlásečnice – propojují tepny a žíly, mají malý průměr a tvoří hustou síť. Přes jejich stěnu dochází k prostupu látek do tkání – k látkové výměně. Některé z nich jsou v klidu a uzavřené a otevírají se až při práci, ve chvíli kdy začnou do zapojeného svalu přivádět živiny. Pro všechny jejich vlastnosti v nich snadno může docházet ke stagnacím krve nebo čchi.

Stagnace vznikají z mnoha důvodů, např.: přítomnost chladu nebo horka v těle, nedostatek čchi, nedostatek krve, jejich oboustranná prázdnota, emoční výkyvy a stres z toho plynoucí apod.  Podstatný je fakt, že dnešní populace má hustší krev, ve které jsou přítomny odpadní látky. Vliv na hustotu krve má kvalita stravy, míra pohybu a celkový životní styl.

Číňané často připodobňují proudění krve cévami a proudění energie drahami k jevům, které vidíme v přírodě... Představte si cévy jako koryto řeky, ve kterém proudí krev–voda. Koryto je zanešené bahnem a voda je zakalená nečistotami, které v průběhu svého života po cestě nasbírala, teče pomalu a její konzistence je hustá. A my začneme masáží guasha koryto a vodu čistit. Za jak dlouho bude koryto čisté a voda v něm proudit, záleží na rozsahu znečištění a množství vody v korytě. U akutních stavů pomůže jedna dvě masáže a úleva se ihned dostaví, v jiném případě je zapotřebí o klienta pečovat častěji a déle.

Guasha vytlačuje stagnující, hustou krev a odpadní látky ze sítě kapilár do tkání, do podkoží, mezi buňky, odkud ji pak lymfatický systém odvádí z těla pryč a tím zlepšuje stav kapilární soustavy, znovuobnovuje tu průchodnost, zlepšuje stav buněk, řeší vyživení tkání a potažmo orgánů a struktur.

Masáž guasha - detail výsevu
Detail výsevu při masáži guasha. Výsev může mít různou intezitu a rozsah. Podle těchto vlastností může terapeut lokalizovat problém.

Jak guasha zapadá do systému tradiční čínské medicíny?

Celotělovou Guashu provádíme na těle dvěma různými přístupy:

 1. Drahový systémem guasha - má teoretický podklad v učení o drahách jing-luo, čchi a krvi.
 2. Holografický systém guasha využívá znalosti reflexních zón.

Systémy jsou navzájem propojeny a nevylučují se. Terapeut se musí naučit průchod a působení jednotlivých dráh a reflexní zóny. Oba systémy v 1. škole TČM® představila profesorka Xiuqin Zhang.

Dráhový systém guasha

Dráhový systém guasha má teoretický podklad v učení o akupunkturních drahách jing-luo. Při masáži zasahujeme do jednotlivých drah a tím ovlivňujeme akupunkturní body. Přepravujeme čchi a krev k orgánům a tím ovlivňujeme jednotlivé orgány zang-fu. K výsevu po dráze dojde tehdy, když je stagnace na úrovni kapilár. Často tam, kde jsou akupunkturní body, je přítomna citlivost. Silou přítlaku na destičku můžeme stimulovat povrch nebo hloubku, můžeme tedy regulovat tělesné struktury (tkáně a svaly) i vnitřní orgány. Dráhová guasha je jednodušší pro studium a začátky, protože jako praktik už pracujete s tím, že znáte průběh akupunkturních drah a lokalizaci bodů. Bez znalosti teorií tradiční čínské medicíny, nelze tuto masáž provádět, ani porozumět logice tvorby výsevu.

Holografický systém

Systém využívá znalosti reflexních zón a možnosti ovlivnění jednoho orgánu na mnoha jiných částech neboli průmětech těla. Holografický systém využijeme v případě, že nemůžeme aplikovat guashu přímo na postiženém místě. Autorkou a propagátorkou tohoto využití masáže guasha je profesorka Xiuqin Zhang.

Tak, jako nám dává jedna lžíce polévky informaci o tom, jaké ingredience jsme použili, stejně tak jsou reflexní zóny výpovědí i obrazem stavu jednotlivých částí celého organizmu. U nás nejznámější reflexní zóna je ploska nohy a mnoho masérů ji ve své praxi využívá. Profesorka Xiuqin Zhang  ve své praxi využívá také další reflexní zóny, které jsou výsledkem čistě jejího výzkumu. Jsou to reflexní zóny hlavy, dlaně, hřbetu ruky, trupu, zad, obličeje. V konečném výsledku tak můžeme ovlivnit stav jednoho orgánu masáží na mnoha místech na těle.

Oba systémy využívají znalosti diagnostiky dle TČM, abychom guashu správně použili a zhodnotili, zda ji vůbec může použít.

Ukázka z knihy, holografické zóny
Ukázka z knihy An illustrated guide to guasha therapy od profesorky Xiuqin Zhang, kapitola nás seznámí s holografickými zónami neboli displeji.

Jak může praktik masáže guasha využít

 1. Ozdravný prostředek – oživuje krev a přeměňuje stáze.
 2. Diagnostický prostředek – ukazuje na kondici čchi a krve, jejich cirkulaci.
 3. Kosmetický prostředek – tonizace pleti a svalstva obličeje, zeštíhlení a vyhlazení obličeje, vliv na prokrvení, lesk a vitalitu pleti obličeje.
Kosmetiská masáž gausha
Kosmetická gausha je příjemně strávená chvilka relaxace. Při této metodě guashi nedochází k výsevu a výsledek masáže je viditelný okamžitě. Na odlíčenou pleť se ve větší míře nanáší kosmetický krém a pomocí nefritových destiček se vmasírovává do pokožky. Krém se volí dle druhu pleti. Pleť je po aplikaci vyhlazená a zářivá.

Výhody a nevýhody metody guasha pro praktiky i jejich klienty

Výhody

 • Pro nezdravotníky je to velmi účinný nástroj srovnatelný s akupunkturou. Protože poškrabováním nenarušujeme integritu kůže, guashu můžete provozovat i nelékař, nezdravotník.
 • Poměrně jednoduché, rychlé použití přináší téměř okamžitý efekt, rychlý nástup účinků zejména při akutních stavech, ať u bolestí pohybového aparátu, tak při napadení vnějšími patogeny – škodlivinami chladu, horka apod.
 • Dobře se kombinuje s jinými technikami, baňkováním, moxováním, fytoterapií, dietetikou i akupunkturou.
 • Je velmi bezpečná, neporušujeme strukturu kůže, i když na první pohled krvavý výsev vypadá dramaticky. Ve skutečnosti je masáž docela příjemně strávená chvíle.
 • Vhodná je pro laickou veřejnost v případě, že se používá přes oděv, jako samoozdravný, relaxační prostředek k prevenci a upevňování zdraví.
 • V případě správného použití (vhodně zvolená délka doby zákroku, intenzitě přítlaku a velikosti ošetřovaných ploch.) nemá negativní účinky.
 • Guashu využijete jako diagnostiský prostředek, k potvrzení a ozřejmění diagnózy slouží vlastnosti výsevu.

Nevýhody

 • Vytváří se krvavý výsev, který může vypadat velmi dramaticky, mizí cca po jednom týdnu.
 • Destičky jsou křehké a mohou se při pádu o zem rozlomit, je třeba na ně dávat pozor.

Kdy můžeme guashu použít:

 • Při akutních stavech napadením vnějšími škodlivinami (chřipky, virózy) zkracuje délku a závažnost onemocnění.
 • Při akutních i chronických bolestivých stavů tělesného aparátu (bolesti svalů, šlach, úponů, kloubů) nebo také po úrazech odstraňuje stagnace a blokády.
 • Při bolestech hlavy ze stoupajícího jangu jater (migrény) nebo ofouknutí.
 • K řešení stavů spojených s menstruačním cyklem, obdobím klimakteria a menopauzy.
 • K řešení problémů s trávením, váhou, otoky.
 • K regulaci a pročišťování průtoku čchi a krve v drahách, zejména ve stavech plnosti.
 • Jako diagnostiský prostředek, k potvrzení diagnózy, ozřejmění diagnózy.
 • Tam, kde je potřeba regenerovat.
Masáž guasha provádí Eva Petrušová
Eva Petrušová, propagátorka a lektorka masáží guasha, terapeutka tradiční čínské medicíny provádí masáž.

Kdy naopak se guashe vyhnout nebo používat s obezřetností

 • u lidí s menším množstvím krevních destiček,
 • při krvácivých stavech, poškození kůže, záněty kůže,
 • při oslabení nervového systému, 
 • akutní poranění, zlomeniny, nádory a jizvy včetně okolí,
 • v období menstruace,
 • v období těhotenství,
 • pokud klient užívá léky na ředění krve nebo má aterosklerózu.

Tělová guasha má ještě sestry

Masáže Guasha

 • Guasha kštice

  Guasha kštice - masáž vlasaté části hlavy se provádí speciálním hřebínkem z leštěného buvolího rohu. Působi proti nespavosti, bolestem hlavy, při zvládání stresu a třeba při náročných povoláních či životních situacích.

  Zjistit víc

 • Kosmetická guasha

  Kosmetická - obličejová guasha pomáhá proti vráskám a drobným nedokonalostem pleti. Provádíme ji dvěma nefritovými destičkami. 

  Zjistit víc

Kde se naučit masáži guasha

Vedeme semináře masáží guasha. Naše lektory Evu Petrušovou, Mgr. Janu Hollanovou a Katrin Houserovou vyškolila osobně paní profesorka Zhang Xiuqin a 1. škola TČM® se tak stala centrem výuky masáží guasha. Přihlašte se:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Jak používáme cookies

Nastavení
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie