Jak zůstat zdraví (a při smyslech) nejen v době epidemie koronaviru
1. část

Epidemii dnes čelíme všichni, bez výjimky. Bez debat. Jak útokům škodlivin z různých stran odolat? Odpověď můžeme najít v systému tradiční čínská medicíny, která má způsoby, jak se chránit a bránit. Ludmila Bendová shrnula v článku vše podstatné. Uvařte si čaj, vemte rozum do hrsti a čtěte:

Jak zůstat zdraví (a při smyslech) nejen v době epidemie koronaviru 1. část

Koronavirus v zajetí TČM (Coronavirus photo by CDC on Unsplash)

Koronavirus v zajetí TČM. (Coronavirus photo by CDC on Unsplash)

Především je vhodné si uvědomit, že máme štěstí, neboť jsme se narodili do rozvinuté země s vyspělým zdravotnictvím. V porovnání se situací ve válkou poničené Sýrii či subsaharské Africe a jinými chaotickými oblastmi je velká pravděpodobnost, že karanténní opatření budou u nás účinná a infekce se nerozšíří. Vzhledem k vysoké nakažlivosti jsou toto nejúčinnější možná opatření a všichni by se měli snažit dodržovat karanténní pokyny i zdravý životní styl.

Koronavirus není nováček

Koronaviry jsou známy od roku 1960 a infikují řadu obratlovců, mají tedy mnoho zvířecích hostitelů, kterým se teď stal i člověk. Současný nový typ koronaviru je bohužel příbuzný koronaviru SARS a MERS, ale má mnohem menší smrtelnost, zato výrazně vyšší nakažlivost. Konkrétně téměř nenapadá dětí do 19 let věku a smrtelnost pro osoby do 50 let je 0,4 % případů v poměru k vyléčeným.

Riziko se tedy zvyšuje s věkem a největší se týká osob nad 75 let věku (8–15% smrtelnost). Nicméně v případě epidemií je možné, aby se nakazil i jinak zdravý člověk, ale závažnost průběhu zřejmě odpovídá jeho stavu. Bohužel jsou známa i úmrtí na selhání orgánů i u mladších osob. V současné době tvrdí někteří výzkumníci, že se koronavirus SARS-CoV-2 dělí na několik linií, z čehož některé způsobují onemocnění COVID19 menší závažnosti. Protože se jedná o novou mutaci s odlišným genetickým materiálem, tak je řada otázek nejasných a dosud ve fázi zkoumání.

Najdeme pomoc v čínské medicíně?

Z těchto důvodů byly vypracovány postupy pro léčbu i předcházení této infekci v rámci tradiční čínské medicíny (TČM), hned několika odborníky z Číny i Koreji a USA. Naštěstí se všichni shodují zejména v postupech prevence. Některé zprávy z Číny tvrdí, že virus je výrazně termolabilní a lidé se proto mají udržovat v teple a popíjet horké nápoje se zázvorem, pokud cítí nějaké příznaky nachlazení.

Výzkumné laboratoře v USA izolovaly B2 saikosaponiny z chaihu (Bupleurum sinensis, Prorostlík čínský), které brání koronaviru vstupovat do buněk, ale zatím jen in vitro – ve zkumavkách. Nicméně lze doufat, že to působí podobně i v lidském těle. Navíc lidové užití chaihurýžové kaši s dazao může i uklidňovat, což v tuto dobu není k zahození. Další preventivní opatření je užívání Jadeitového paravánu (WCE9.9) případně varianty Giovanni Maciocii (T10 Nefritový paraván). Rozhodně bude pomáhat pravidelné moxování (požehování) bodu ST36 zusanli, u oslabených a zimomřivých osob i CV6 qihai, CV 4 guanyuan, LI4 hegu, SP 6 sanyinjiao a dalších bodů dle osobních dispozic a stavu.

Lidové užití chaihu v rýžové kaši s dazao může i uklidňovat.

V roce 2005 u nás v 1. škole TČM přednášela osmá nejlepší čínská akupunkturistka profesorka Zhao Jiping z nemocnice Dongzhimen v Pekingu, která osobně léčila pacienty v době epidemie SARS. Ze dne na den zakázali zdravotníkům návrat domů, všichni museli zůstat v nemocnici z důvodu karantény a sloužit pacientům. Nikdo nevěděl, zda přežije... Paní primářka Zhao Jiping všem nařídila pravidelné moxování, dle stavu i akupunkturní léčbu a preventivní byliny. Nikdo z jejích podřízených na SARS nezemřel.

Houbová výživa – základ prevence

Ve staré Číně byly dřevokazné houby jako je lingzhi (Reishi, Ganoderma lucidum) nebo dongchong xiacao (Cordyceps sinensis) vyhrazeny císařům, u kterých zajišťovaly dlouhověkost a zdraví, a jejich váha se vyvažovala zlatem a drahým kamením.

Houbová výživa

Houbová výživa je rozemletá houbová biomasa, k dostání v prášku nebo v tabletách.

Dnes má každý možnost je užívat z ekologických pěstíren. Protinádorové a imunostimulační, antibakteriální, a hlavně antivirové betaglukany, které obsahují si sice můžete koupit v lékarně, ale to už budou zkrácené řetězce a nikoli přírodní a nejstravitelnější forma nehledě na vitamíny, minerální látky i enzymy v celých sušených houbičkách i s myceliem. Většina dřevokazných hub je totiž řazena mezi komplexní nutraceutika a adaptogeny. Což znamená, že jsou schopna vyvažovat protizánětlivé i prozánětlivé faktory v těle, čímž zlepšují toleranci zátěže, ať už psychické či fyzické nebo prudké změny teploty, počasí apod.

Dnes má každý možnost užívat z ekologických pěstíren v nejstravitelnější formě s enzymatickou aktivitou v celých sušených houbičkách i s myceliem. 

Některé houby jako xianggu (Shitake, Lentinula edodes) mají i antihistaminické účinky, takže tlumí alergie a z hlediska ochrany proti zevním napadením patří k nejvhodnějším. Proti respiračním nemocem ale chrání i lingzhi a houtougu (Hericium erinaceum), a také naše známé jidášovo ucho (heimuer, auricularia) či hlíva ústřičná (pinggu, pleurotus), což potvrzuje řada výzkumů. V případě únavového syndromu a zatížení jater je vhodný yunzhi (Coriolus versicolor). Pro zimomřivé osoby s bolestmi kloubů se doporučuje jisongrong (žampion brazilský, Agaricus blazei), na podporu sleziny a vyloučení vlhkosti fuling (pórnatka kokosová, Poria cocos) nebo zhuling (choroš oříš, Polyporus umbellatus), při přítomnosti horké vlhkosti pak huishuhua (maitake, trsnatec lupenitý, Grifola frondosa). Komplexní působení má již zmíněný cordyceps s podporou jangu ledvin a jin plic. Vyvážené posilování imunitního systému očekáváme od kombinace hub v přípravku Triton, kdy jednotlivé houby (cordyceps, reishi, shiitake) spolupracují na podpoře řady imunitních pochodů. Všechny podporují funkce plic, zpevňují zevní obranu, pomáhají přeměňovat hleny.

Rovněž vitamín C se osvědčuje ve vysokých dávkách 3-5 gramů na den, jako účinné antivirotikum a dokonce jeho podání i v mnohem vyšších dávkách v infuzích do žil úspěšně bojuje s koronavirem. Pečovat o svou imunitu se vyplatí i doplňováním vitaminu D, E v kombinaci se zinkem a selenem.

Cvičení, otužování a strava jsou naší vlastní zbraní

Cvičení qigong

Propagátor cvičení čchi-kung a zastánce jeho terapeutického účinku Václav Lukeš. Cvičení můžete praktikovat doma sami každý den pár minut. (Autor: Petra Klačková)

Zařazujeme

  • zelenou listovou zeleninu,
  • naklíčená semínka,
  • mořské řasy,
  • ořechy,
  • luštěniny,
  • celozrnné obilniny,
  • pravidelná cvičení a odpočinek

Obranyschopnost člověka je jako velký orchestr, kde hraje mnoho hráčů na různé nástroje a je důležitá harmonie cvičení i odpočinku, stravy i psychiky. Ve zdravém těle zdravý duch, tělesná cvičení jsou nezastupitelná, a to zejména ta, která zahrnují i složku psychického uvolnění a soustředění. Typicky orientální systémy cvičení jako je hathajóga, tchajči, qigong a další. Nicméně jakékoli cvičení posiluje, i kdyby to byly jen procházky, pokud možno mezi stromy v parku či v lese.

Pokud se někdo pravidelně otužuje nyní bude sklízet plody svého úsilí, neboť snášenlivost chladu u otužilých osob výrazně podporuje imunitu, jak dokázaly výzkumy osoby Vim Hofa, kvůli kterému bylo nutno přepsat knihy o imunologii. Jeho dechová cvičení mají prokazatelný protidepresivní účinek a jsou dostupná každému a zcela zadarmo. Jedinou podmínkou je každodenní cvičení. Psychoneuroimunologie i neurolingvistické programování tvrdí, že to jak myslíme, určuje, jak se cítíme a jakou máme imunitu, zkusme si to uvědomit a máme svůj osud ve svých rukou.

Vyhýbáme se

  • uzeninám,
  • vysoce průmyslově zpracovanými potravinám,
  • vysokému pracovnímu nasazení,
  • stresu

Stravování je tak významný faktor, že by si zasloužil samostatné zpracování, a s ohledem na infekce je důležitá individuální snášenlivost potravin a prevence zahlenění, které zpravidla působí kombinace tzv. „tří bílých – bílého cukru, mouky a mléka". Pokud se nám podaří se vyvarovat těchto potravin, a naopak zvýšíme přísun zelené listové zeleniny včetně naklíčených semínek, přidáme mořské řasy a ořechy a budeme preferovat luštěniny a celozrnné obilniny před uzeninami a průmyslově zpracovanými potravinami máme z poloviny vyhráno.

Vitamín C

V alternativních zdrojích se uvádí i vysoká účinnost vitaminu C na koronavirus a to preventivně 3 g denně a nejlépe ve formě liposomálního vitamínu C. Na léčbu se pak užívá až 30 g vitamínu C v infuzích na den, ale to už je nutné mít předem pacienta metabolicky vyšetřeného, zda tyto dávky dobře snáší. V našich podmínkách jsou dobrými zdroji céčka třeba plody rakytníku, šípku, citrusy, černý rybíz, naklíčená semínka, mladé kopřivy, pampelišky, kvašené zelí atd.

Kvašené zelí, celoroční zdroj vitamínu C

Kvašené zelí, celoroční zdroj vitamínu C. Sudy kvašeného zelí vozili na lodích námořníci na svých zámořských cestách, kvašeným zelím zajídala paní správcová v Postřižinách smaženou kotletu, v TČM jím posilňujeme kov.

Inhalace

Všechny koronaviry jsou citlivé na horko, umírají při teplotách nad 50 stupnů Celsia. Dlouhá léta je znám příznivý vliv sauny a tzv. inhalace se dodneška užívají i v lázních na plicní choroby. První místo, kde se množí jsou sliznice nosu a sinusů - dutin, které máme na čele a na tvářích.

Doporučuji preventivně 5 minut inhalovat eukalyptový olej nad aroma lampou a opakovat proceduru po hodině. Kdysi jsme inhalacemi heřmánku nebo šalvěje řešili každé nachlazení. Někteří z nás si z dětsví pamatují ty nekonečné minuty inhalací nad kastrolem s horkým heřmánkovým čajem a s ručníkem na hlavě. Naše maminky a babičky věděli proč, sliznice se zahřeje a zvlhčí, což svědčí plicím. Obdobně mohou fungovat zázvorové obklady na čelo a tváře. Léčebně můžeme provádět inhalace 5× během dne.

První stádium infekce

Shoda mezi všemi doporučeními panuje u prvního stadia infekce, ve vrstvě tchajjang, které je nerozeznatelné od běžné chřipky jen mohou být více vyjádřeny příznaky vlhka. Pacient začíná být unavený, obává se chladu a větru, může mít pocit tíhy a bolestí svalů, kýchat, mít rýmu, suchý až dráždivý kašel případně i průjem a pocit na zvracení. Jazyk tu může být bledý nebo se zarudlými okraji a bílým tučným povlakem, pulz rozbředlý. Zde se doporučuje jako základní směs Huoxiang zhengqi wan (MHX1.9, případně pro větší účinnost cha – sáčkovaný čaj). V případě vysoké horečky, bolestí hlavy a stadia jangming se doporučují preparáty běžně dostupné na trhu, u nás nejspíše Puji xiaodu yin (EBF5). Kolegové z z Ruska doporučuji též kombinaci Huoxiang zhengqi (MHX1) + Yinqiao san (EBX2), ale vždy je nutno se řídit stavem nemocného a jeho diagnozou dle tradiční čínské medicíny.

Fytoterapeutické přípravky

Ilustrační foto.

Významně pozitivní zkušenosti s epidemií SARS a její léčbou kombinací západních i východních postupů byly shrnuty do brožury WHO, kde se uvádí, že řada úvodních stádií SARS se dala velmi dobře vyléčit pomocí postupů TČM a v této brožuře je možné najít podrobné návody jak postupovat i klinickou symptomatologii. (SARS Clinical Trials on Treatment using a Combination of Traditional Chinese Medicine and Western Medicine. Geneva: WHO; 2003. Dostupné na: https://apps.who.int/iris/handle/10665/43029).

Další stádia infekce patří do rukou odborníků

Pokud se potvrdí závažná infekce koronavirem, budou pacienti izolováni a léčení zpravidla v nemocnicích. V tuto dobu dochází k rozvoji horečky a zápalu plic projevující se tísní na hrudi, kašlem, dušností, kterou může doprovázet pocit na zvracení a průjem i výrazná únava až zchvácenost. Jazyk zde bude červený se žlutým, tučným nebo suchým povlakem. Dechové obtíže mohou vést až k nutnosti umělé plicní ventilace a pobytu na jednotkách intenzivní péče. Podle TČM se rozlišují stádia epidemického napadení plic a vnitřní obstrukce vyvolávající kolaps, které se léčí směsmi sestavovanými přímo na míru pacientovi.

Stádium zotavování, rekonvalescence

Po prodělání horečky mohou být pacienti celkově více unavení, mít přetrvávající kašel, nedostatek sil, nechutenství až nevolnost, pocity plnosti v břiše a průjem nebo nedostatek sil na vymístění stolice. Jazyk zde bude bledý, nateklý s tučným bílým povlakem. V této fázi se doporučuji přípravky jako je Shenling baizhu san (WCM3.9, WCM3 cha), Xiangsha liujunzi wan (WCX4.8)GM T12 Utišení středu. Zde se opět může uplatnit moxování i dřevokazné houby.

Veselá mysl, půl zdraví

Tak praví české i čínské přísloví. Je nutno se udržovat v dobré náladě a věřit, že vše dobře zvládneme. V případě strachu a úzkosti jsou vhodné nejrůznější typy meditací i modliteb včetně dechových cvičení, které navíc posilují funkce plic a tím pádem i naši obranyschopnost. Nakonec mě napadá jen úsloví naší babičky: „koho mají pověsit, ten se neutopí.“

Děkuji za spolupráci svým kolegyním MUDr. Zuzaně Vančuříkové a Mgr. Janě Krameriové.

MUDr. Ludmila Bendová

MUDr. Ludmila Bendová

Zakladatelka 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®,
terapeutka TČM, lektorka.

Používáme cookies

Souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech?

Jak používáme cookies

Nastavení
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení