Informace k semináři
Ceny semináře
Cena při platbě do | Základní | Členská |
---|---|---|
Členská cena platí pro členy společnosti a studenty 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®. Místo na semináři máte zajištěné až po úhradě platby. Splatnost objednávky je 3 dny.
Termíny:
1. část 5.–6. decembra on-line 2. část 25.–26. marca 2021 prezenčně
Místo konání:
Výukové prostory v Dělnické 54, Praha 7 Informace o místě:
Místo na semináři máte jisté až po úhradě platby. Platbu proveďte co nejdříve, jinak se může stát, že přijdete o možnost konečně poznat účinky jednotlivých imunonutričních (dřevokazných, medicinálních, vitálních) hub.
Téma semináře
Na semináři se budeme věnovat účinkům a vlastnostem hub z hlediska tradiční čínské medicíny a západního přístupu.
Seminář bude rozšiřovat obsah seminářů konaných v předchozích letech. Při opakované návštěvě se můžete těšit na nové věci: více detailů, nové pohledy či nové kombinace. I proto jsme seminář jsme rozšířili na čtyři dny.
Které houby probereme
- housenice čínská/cordyceps (dongchong xiacao),
- lesklokorka lesklá/ganoderma (lingzhi, reishi),
- outkovka pestrá/coriolus (yunzhi),
- hlíva ústřičná/pleurotus (pinggu),
- choroš oříš/polyporus (zhuling),
- pórnatka kokosová (fuling),
- trsnatec lupenitý (maitake),
- žampion brazilský - blazei,
- houževnatec jedlý (xianggu, shiitake),
- jidášovo ucho/auricularia (heimuer)
- a korálovec ježatý/hericium (houtougu),
- rezavec šikmý/inonotus obliquus (chaga, čaga, huashugu, baihuarong).
Tradiční i vědecký pohled na jednu houbu
Československo a následně i oba samostatné státy vedly celkem rozsáhlý výzkum zdravotních účinků betaglukanů z hub, což je věc nesmírně prospěšná pro pochopení mechanismů fungování účinků a může též vést k vyvinutí nových (západních) léčiv. Je to však přístup, který jde obtížně kombinovat s celostním přístupem ke zdraví, protože tehdy stejný přístup musíme aplikovat i na používané prostředky. Prostě si nevystačíme s vyextrahovanou výsečí přírody, ale chceme přírodu celou. Analogie s vitamíny a jejich pravzory v podobě zeleniny a ovoce se vysloveně nabízí, vždyť zde se opět po několika desetiletích vrací výživoví poradci k doporučování původně „překonaných" přírodnin. A stejně jako vitamíny nelze klasifikovat charakteristikami TČM, nelze to udělat ani s betaglukanovými extrakty hub, protože každá extrakce určité části spektra účinných látek s sebou nutně nese narušení vzájemných poměrů s jinými složkami ap.
Soudobé názory v TČM upozorňují, klasické doplňující bylinné směsi byly historicky sestavovány s ohledem na celkem běžnou podvýživu a celkově horší životní podmínky. Mohou tedy v běžných západních podmínkách působit příliš razantně. Naopak houby vynikají jemností a širším záběrem v doplňování. Lépe tak vyhovují potřebám současného člověka.
Proto by měl terapeut TČM najít místo pro houbovou výživu ve své praxi.
Co se naučíme během 4denního semináře?
- 1 Naučíte se chápat jednotlivé houby z hlediska jejich účinků jak ze západního, tak tradičně čínského pohledu.
- 2 Dozvíte se, jak se od sebe odlišují a ve kterých účincích se překrývají.
- 3 Povíme si o individuálním využití hub dle obtíží.
- 4 Budeme ilustrovat výběr konkrétních hub u několika obtíží - chronický únavový syndrom, podpora trávení, vlhkost a tan, stáze krve, protivirové působení, diabetes II ap.
- 5 Dozvíte se novinky na poli klinických výzkumů a studií.
- 6 Řekneme si něco o výhodách a limitech různých forem houbových přípravků (extrakt, houbová biomasa, kapsle)
- 7 Vyjasní se vám použití jednotlivých hub. Každou houbu opravdu nelze použít na všechno a některých je do smaženice škoda.
Určení semináře:
- Zaměření
-
- studenti
- praktici
- fytoterapeuté
- akupunkturisti
- maséři
- Úroveň znalostí
-
- základy tradiční čínské medicíny
Lektoři
Souzněním s celostní filozofií TČM se během let oba lektoři zařadili mezi průkopníky a propagátory nahlížení na moderní vědecké poznatky o léčivých houbách optikou TČM nejen u nás, ale i v zahraničí.
MUDr. Zuzana Vančuříková
MUDr. Zuzana Vančuříková je praktička TČM a lektorka školy.Věnuje se tradiční čínské medicíně, léčbě dětí a je jednou z našich největších specialistek na houby a jejich léčivé účinky.
Vystudovala jsem fakultu dětského lékařství na UK v Praze, pracovala na dětském oddělení nemocnice v Pardubicích a také 2 roky na oddělení nukleární medicíny ve fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Šest let jsem spolupracovala s MUDr. J. Jonášem, který se dlouhodobě věnuje homeopatii, akupunktuře a EAV a detoxikačním postupům. Vystudovala jsem 1. školu tradiční čínské medicíny, absolvovala řadu kurzů věnovaných akupunktuře, včetně stáže v Číně, homeopatii. Čínské medicíně se věnuji téměř 20 let a logicky celou řadu mých pacientů tvoří pacienti dětští. Stále častěji se na mě obracejí rodiče opakovaně nemocných dětí, dětí s alergiemi, zažívacími potížemi, obtížemi se spánkem a s poruchami chování. Velmi ráda se s Vámi podělím o své zkušenosti.
Ing. Karel Šimonovský
lektor 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®, specializuje se na fytoterapii a využití houbové výživy.
Postgraduální semináře fytoterapie jsou pořádány ve spolupráci se společností PRAGON s.r.o.