Zveme vás na 49. kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu 8. až 12.května 2018

Přidáno: 6. 4. 2018 15:12:56

06 Duben 2018

Nenechte si ujít hlavní témata letošního ročníku, kterými jsou neurologická onemocnění, metody prevence jangšengfa, osoby Chuang-ti a Čhi Po v dějinách. Pojďte s námi do Rothenburgu – nejlépe obsazovaného a nejzajímavějšího kongresu čínské medicíny na světě.

Kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu 8. až 12. května 2018

Malebné bavorské městečko Rothenburg ober Taube v zemském okrese Ansbach v Německé spolkové republice má jen něco kolem 11000 obyvatel, ale každoročně se během května zmnoží o pár tisíc návštěvníků jednoho z nejslavnějších kongresů čínské medicíny. Experti, zájemci i studenti tradiční čínské medicíny se sem sjíždějí z celého světa na tento svátek přednášek, workshopů, cvičení i diskusí, výstav a oslav, které zpravidla trvají 5 dní, letos od úterý 8. května do soboty 12. května. Základem kongresu, který patří mezi největší, nejlépe obsazovaný a nejzajímavější v tomto oboru jsou tři dny od 10. května do 12. května. Těmto dnům předchází dva předkongresové dny plné přednášek a dílen věnovaných celé řadě témat.

Užijeme si celkem pět dní naplněných harmonické čchi příznivců tradiční čínské medicíny z celého světa!

Dlužno říci, že i mimokongresové dny se těší toto městečko čilému zájmu turistů z celého světa, neboť je jakousi německou obdobou Českého Krumlova. Zachovalý středověký půdorys s malebnými a úzkými uličkami a půvabnými náměstíčky mezi nimi, se starobylými kašnami a nádhernou květinovou výzdobou však vždy v květnu ještě ožije jarní rozkvetlou nádherou. To vše pak drží v náručí zachovalé hradby i s věžičkami a střílnami jejichž ochozy se můžete procházet kolem dokola a kochat se krásami zalesněné okolní krajiny protkané cyklostezkami.

Rothenburg

Letošní téma kongresu je zaměřeno na neurologická onemocnění i jejich prevenci s přednáškami jako například od profesora Li Tie: „Jak přežít ve zdraví druhých šedesát let našeho života.“ Mezi další témata přednášek je léčba neurologických onemocnění akupunkturou, posilování esence ledvin u neurologických onemocnění, pojetí horečky a její léčby u Čang Čung-tinga a další. Metodami pěstování života neboli prevencí a v čínštině jangšengfa se zabývá řada přednášek pro zdravé i nemocné včetně u nádorových chorob. Univerzita z Čchengtu má pásmo přednášek o významu klasických děl pro dennodenní praxi TČM. Předkongresové dny v úterý a ve středu jsou věnovány poruchám plodnosti, úvodem do studia Vnitřní knihy Žlutého císaře ve smyslu jejího klinického využití v praxi, výživě miminek ještě před početím až do doby batolecí, úvodem do čínské astrologie, SaAmovy akupunktury, je tu pediatrický den i den věnovaný vědě a mnoho dalších témat jak je možno najít na webových stránkách kongresu. Hlavními jazyky kongresu jsou němčina a angličtina, do kterých jsou překládány všechny cizojazyčné přednášky.

Každý den ráno samozřejmě začíná cvičením tchajti nebo čchikungu v nádherném parku obklopujícím bývalé lázně, které slouží jako hlavní budova kongresu. Meditacím je vyhrazena speciální místnost v podkroví, která je všem přístupná po celou dobu kongresu. V přízemí budovy v přilehlém barevném stanu je pak výdejna zdravých jídel, která uspokojí jak vegetariány, tak i všechny ostatní za velmi levný obnos. V městečku nad lázněmi pak lze utišit hlad v mnoha nejrůznějších hospůdkách. Výškové převýšení řeší několik stovek schodů, a protože někdy je nutno se během oběda přemístit z lázní dole do městečka nahoře, máte během kongresu zajištěn i zdravý tělocvik uprostřed lesa z listnáčů i jehličnanů, který celý objekt lázní obklopuje. Pro unavené či pohybově postižené jedince je však samozřejmě k dispozici i autobusová doprava, která vás vyveze od malebné říčky v údolí pod lázněmi až nahoru za středověké hradby městečka.

Popsat všechny přednášky, dílny a diskuse během celého kongresu je obtížné, neboť se využívá více jak třiceti neustále obsazovaných sálů, tříd a různých kongresových místností i na několika místech v městečku Rothenburg nejen v objektu bývalých lázní. Denně se tak konají desítky nejrůznějších přednášek a dílen například ještě uveďme názvy jako:

  • „Diagnostika z obličeje“ od Lillian Bridges,
  • „Vliv počasí na člověka, rostliny i zvířata z pohledu TČM“,
  • „Yamamotova skalpová akupunktura“,
  • „Magické body mistra Tunga“,
  • „Palpace drah podle profesora Wang Ju-yi“ od Jasona Robertsona což byl nejbližší západní žák již zesnulého prof. Wang Ju-yi a mnoho dalších.

V pátek večer se pak koná velká kongresová oslava se společnou večeří a následnou diskotékou. Spontánním veselím pak oplývá lidový koncert v sobotu na konci kongresu v Rothenburgu, kde se mísí hudebníci z řad lektorů, přednášejících i studentů v širokém pásmu nejrůznějších hudebních produkcí, písní, skečí, tance i koncertů všech možných národností a nejrůznějších žánrů.

Během kongresu též probíhá v největším sále prodejní výstava všeho, co s čínskou medicínou souvisí od akupunkturních jehel, přes přístroje a baňky, byliny, kaligrafie, porcelán a samozřejmě i knihy v různých světových jazycích, nejvíce v němčině a angličtině.

Vzhledem k tomu, že Rothenburg leží jen pár hodin jízdy od našich hranic a celkem je vzdušná vzdálenost mezi Prahou a tímto městem něco přes 300 km, je škoda nezažít alespoň jednou atmosféru tohoto výjimečného kongresu s tak skvělým obsazením a rozsahem témat tak blízko k nám.

Další informace a přihlášky jsou na stránkách www.tcm-kongress.de.

Těším se na vás
MUDr. Ludmila Bendová

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Přihlášení

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .