Vyvolávání zvracení. Metoda tufa

Vyvolávání zvracení. Metoda tufa

Prebehol ✓

Seznámíme se bylinnými směsmi s emetickým účinkem. Absolventům celého cyklu předáme diplom a pak si užijeme společně raut. Lektoři: MUDr. Hubert Čížek a Ing. Karel Šimonovský. Termín: 8. februára 2020.

Je miesto?: Seminár prebehol.

Lektor: 1. škola TČM®

Informace k semináři

Ceny semináře

Cena při platbě doZákladní
   

Splatnost objednávky je 3 dny.

Termín:

8. februára 2020

Místo konání:

Velký sál Žlutého císaře, Dělnická 54, Praha 7 Informace o místě:

Náplň semináře

Metoda vyvolávání zvracení (tufa) je podle Neijingu jedna z osmi základních léčebných metod (bafa). Patří mezi metody útočení (gongfa), kdy tufa obhospodařuje horní zářič, zatímco střední a spodní zářič je doménou metody spouštění dolů (xiafa).

V závěru cyklu nám začalo být líto, že bychom neprobrali malou, možná i nadbytečnou, metodu vyvolávání zvracení. Pravda je ale taková, že prof. Leung ji do svého Přehledu zahrnul, a tak by neměla být zamlčena.

Výklad bude probíhat zcela v teoretické rovině, výjimečně nebudou tentokrát žádné ochutnávky...

Podle všeobecného pravidla platí, že se metoda vyvolávání zvracení využívá pro vyvolání emetického účinku (zvracení), aby se tělo rychle zbavilo akutních, nepříznivě působících škodlivých činitelů lokalizovaných výhradně v horním zářiči (shangjiao), tedy krku, hrudi, bránici či nadbřišku. Účelem je odstranit, resp. pomoci tělu zbavit se těchto látek jemu vlastním přirozeným mechanismem – vyvrhnutím. Svojí povahou jsou byliny a směsi řazené do skupiny emetik (yongtuyao, cuituyao) nesmírně silné a pronikavé, mají prudkou a toxickou povahu spočívající v silném zvedavém a rozptylujícím účinku, kterým vyvolávají zvracení, a proto se používají jen do navození kýženého efektu. Obvykle je jejich účinek bezprostřední, nebo nastává během velmi krátké doby.

Okruh použití:

 1. Otrava stravou či léčivy, vč. zkažených potravin, nebo konzumace jedovaných látek, a to ve stadiu, kdy ještě nedošlo k jejich strávení.
 2. Stagnace stravy v žaludku s bolestivým roztažením, plností a nadýmáním.
 3. Stagnace hlenů, tj. zahrazení hrdla (houbi) hleny bránícími dýchání, nebo zahrazení otvorů mysli hleny:změněné vědomí, mánie nebo křeče.
 4. Křeče v souvislosti s blokádami hleny.
 5. Zhongfeng.
 6. Bizheng.
 7. Diankuang.

Proč jsme zařadili i tuto metodu?

Po šesti letech vyplněných velkým množstvím pátečních seminářů dokončíme studium stěžejního odkazu prof. Leung Kok Yuena, tedy jeho didaktického Přehledu základních směsí čínské fytoterapie.

Probrali jsme 7 z 8 základních metod podle Neijingu:

 1. harmonizaci (hefa),
 2. rozptylování (xiaofa: odstraňování nahromaděnin, vlhkosti, hlenů, rozhýbávání čchi a krve, vč. přeměny stází),
 3. pročišťování (qingfa),
 4. zahřívání (wenfa),
 5. spouštění dolů (xiafa),
 6. doplňování čchi a krvejin a jangu (bufa) a
 7. otevírání povrchu (jiebiao/hanfa).

Díky Přehledu jsme se vyškolili v odlišování směsí dle syndromologie TČM, což je neocenitelné při třídění jednotlivých příznaků, takže nyní můžeme směsi používat efektivně a hlavně i bezpečně:

 • fytoterapeuté všech úrovní znalostí si prakticky zopakovali a prohloubili znalosti principů a zákonitostí, více pokročilejší pak ocenili principy v pozadí kombinací směsí.
 • akupunkturisté a tuinisté nyní umějí v návaznosti na zjištěný terapeutický záměr v rámci akupunkturního či masážního sezení relativně snadno vybírat odpovídající směsi a používat je jako výživový doplněk pro období mezi jednotlivými ošetřeními.

Věříme, že získané informace a vytvořené herbáře budou každého doprovázet na další cestě čínskou medicínou.

Velmi si vážíme každého drobného přispění všech, kteří se na realizaci podíleli. Nesmírně vděční jsme i všem studentům, kteří svojí účastí umožnili konání tohoto velkého počinu. Vždyť v této podobě (výhradně směsi propojené s výkladem syndromů) byl Přehled odpřednášen poprvé za celou dobu trvání školy!

Jen díky vám jsme měli důvod občas mravenčím způsobem objevovat poklady ve starých původních materiálech, konfrontovat je s novodobými informacemi a výsledky našich příprav s vámi pak sdílet.

Studium proto chceme ukončit slavnostně a hlavně společně s co nejvíce absolventy a absolventkami kteréhokoliv z proběhlých cyklů. 

Pozvánka na odpolední společenskou část

Absolventům, kteří navštívili celý cyklus seminářů, předáme v odpoledních hodinách slavnostně diplom.

Pozvěte svou rodinu, přátelé či kolegy, kteří vás podporují ve vašem rozhodnutí dobývat zákoutí džungle jménem Fytoterapie. Nezapomeňte uvést počet lidí, kteří dorazí na odpolední část, do poznámky v objednávce.

Určení semináře:

Zaměření
 • studenti
 • praktici
 • maséři
 • akupunkturisti
 • fytoterapeuti
Úroveň znalostí
 • základy tradiční čínské medicíny
 • znalosti čínské syndromologie a diagnostika

Leungovy směsi i samotný cyklus jsou určeny studentům a terapeutům TČM, kteří jsou již obeznámeni s čínskou diagnostikou a syndromologií. Leungův systém směsi srozumitelně odlišuje právě podle čínské syndromologie. Nezapomíná ani na popis jednotlivých příznaků, a tak umožňuje vyškoleným osobám v čínské medicíně probírané směsi efektivně a bezpečně používat.

Cyklus je prospěšný:

Fytoterapeutům

 • začínající a středně pokročilí si mohou používáním Leungova systému prakticky prohlubovat znalosti principů a zákonitostí čínské fytoterapie
 • více pokročilí pak mohou zkoumat principy v pozadí kombinací směsí a vnímat rozdíly proti výchozím tradičním směsím

Akupunkturistům a masérům tuina

 • kteří mohou v návaznosti na zjištěný terapeutický záměr v rámci akupunkturního či masážního sezení relativně snadno vybírat odpovídající směsi a používat je jako výživový doplněk pro období mezi jednotlivými ošetřeními.

Srdečně vás zvou

MUDr. Hubert Čížek

MUDr. Hubert Čížek

Dlouholetý praktik a lektor TČM specializující se na čínskou fytoterapii, pro kterého jsou směsi prof. Leunga srdeční záležitostí. Je odborným garantem cyklu.

Ing. Karel Šimonovský

Ing. Karel Šimonovský

Karel Šimonovský je lektor společnosti, na seminářích má na starosti praktickou část.

Dáša Šildbergerová

Dáša Šildbergerová absolventka studia fytoterapie při ČSBS s úspěšnou praxí. Na seminářích má na starosti teorii TČM a přípravu materiálů.

a celé studijní oddělení

Postgraduální semináře fytoterapie jsou pořádány ve spolupráci se společností PRAGON s.r.o.

Začátek : 9:00
Datum konání: 8. februára 2020
Místo konání: Velký sál Žlutého císaře, Dělnická 54, Praha 7
Lektor: MUDr. Hubet Čížek, Ing. Karel Šimonovský

Zeptejte se nás

* (Hvězdičkou označená místa musíte vyplnit)

Čo by vás mohlo ešte zaujímať

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .