Pročišťování horkosti. Metoda qingfa

Pročišťování horkosti. Metoda qingfa

Proběhl ✓

Od 13. 1. 2017 vás seznámíme se základními bylinnými směsmi na pročišťování horkosti, vč. pochopení vlivu jednotlivých složek receptur na výsledný účinek celé směsi. Cyklus je určen studentům a terapeutům TČM, kteří mají absolvované alespoň 2 roky studia.

Je místo?: Seminář proběhl.

Informace k semináři

Ceny semináře

Čím dříve si seminář zakoupíte, tím více peněz ušetříte.

Cena při platbě doZákladníČlenská
     

Členská cena platí pro členy společnosti.

Termíny:

Seminář proběhne v 6 týdnech během 6 měsíců.

pátek 13. 1. 2017 pátek 17. 2. 2017 pátek 10. 3. 2017 pátek 7. 4. 2017 pátek 19. 5. 2017 pátek 16. 6. 2017

Rozložení do jednodenních pátečních seminářů jsme zvolili, protože jsme si dobře vědomi, že při vícedenních seminářích pozornost upadá. Navíc takto budou mít účastníci mezi jednotlivými semináři dost prostoru ověřit si získané vědomosti v praxi, což probíranou látku lépe zafixuje. Rovněž předpokládáme, že v pátek je většina z nás již znavena celotýdenní prací a že tedy může být osvěžující věnovat den studiu.

Místo konání:

Učebna Ohnivého Fénixe, Dělnická 54, Praha 7 Informace o místě:

Upozorňujeme, že místo na semináři máte zajištěné až po úhradě platby.

Téma semináře

Více popisné označení pročišťování horkosti (qingre) se odvozuje od metody pročišťování (qingfa), což je podle Neijingu jedna z osmi základních léčebných metod (bafa).

Podle všeobecného pravidla platí, že se pročišťování horkosti používá u syndromů horkosti různých stupňů závažnosti (teplo, horkost, oheň): ať již dle vrstev či orgánů, vnitřních či vnějších; u infekčních onemocnění, zanícených vředů, vnějších i vnitřních zduřenin a otoků (vždy ale jangového horkého typu), prázdné horkosti, nárůstu jangu; a samozřejmě i při kombinacích horkosti s dalšími škodlivinami (vlhkostí, hleny, ...), nebo pro současnou podporu substancí poškozovaných horkostí (jin, jinye, ...) ap.

Použití této skupiny směsí je velmi široké, protože zahrnuje mj. orgány zangfu včetně jejich projevů v emoční rovině, je tedy třeba dobře provést diferenciální diagnostiku, aby se určilo, o který typ horkosti se jedná, a aby byla vybrána správná formule. Rovněž je třeba rozumět Ye Tianshiovu konceptu průniku teplých nemocí (wenbing) čtyřmi vrstvami (wei-qi-ying-xue bianzheng), neboť u teplých nemocí se pročišťování používá ve stadiu, když škodlivost (už) není na povrchu těla (weifen), ale vnitřek je rozpálený, avšak netvoří se v něm akumulace a stagnace. Použití pročišťování je tedy vyhrazeno pro vrstvy qi, ying a xue.

Na semináři také uvidíme, že k horkosti lze přistupovat i po jednotlivých orgánech či prostorově.

Cíl semináře

Seznámit účastníky se základními bylinnými směsmi na pročišťování horkosti, vč. pochopení vlivu jednotlivých složek receptur na výsledný účinek celé směsi a doplňkově také odlišení od výchozí tradiční směsi i přiblížení možností rozšiřování či kombinování směsí. Dále připomenout příslušnost možných příznaků ke klíčovým syndromovým modelům typickým pro použití směsí qingfa. A v rámci praktické části si probírané směsi doslova osahat.

Náplň semináře

  • Úvod do metody.
  • Rozlišení základních typů směsí.
  • Rozbor jednotlivých směsí vč. jejich složení pro pochopení fungování jednotlivých složek v rámci formule.
  • Účinky směsi.
  • Použití směsi v rámci systému Leungovy syndromologie.
  • Praktické dodatky a klinické poznámky vč. kombinování více směsí či jejich rozšiřování o další složky.
  • Doprovodné aktivity budou zahrnovat nejen tvorbu herbáře, vaření a ochutnávání, ale i cvičení Leungova qigongu.

Určení semináře

Leungovy směsi i samotný cyklus jsou určeny studentům a terapeutům TČM, kteří jsou již obeznámeni s čínskou diagnostikou a syndromologií, tzn. předpokládají se absolvované alespoň 2 roky studia, protože Leungův systém směsi srozumitelně odlišuje právě podle čínské syndromologie, přičemž samozřejmě nezapomíná ani na popis jednotlivých příznaků, a tak umožňuje vyškoleným osobám v čínské medicíně probírané směsi efektivně a bezpečně používat.

Cyklus je sestaven tak, aby byl prospěšný:

Fytoterapeutům čínské medicíny všech úrovní znalostí

kdy zejména ti začínající a středně pokročilí si mohou používáním Leungova systému prakticky prohlubovat znalosti principů a zákonitostí čínské fytoterapie; více pokročilí pak mohou zkoumat principy v pozadí kombinací směsí a vnímat rozdíly proti výchozím tradičním směsím

Akupunkturistům čínské medicíny a masérům tuina

kteří mohou v návaznosti na zjištěný terapeutický záměr v rámci akupunkturního či masážního sezení relativně snadno vybírat odpovídající směsi a používat je jako výživový doplněk pro období mezi jednotlivými ošetřeními

Lektoři

MUDr. Hubert Čížek

Hubert Čížek je dlouholetý praktik a lektor TČM specializující se na čínskou fytoterapii, pro kterého jsou směsi prof. Leunga srdeční záležitostí. Je garantem odborným cyklu

Dáša Šildbergerová

Dáša Šildbergerová absolventka studia fytoterapie ČSBS/TČM s úspěšně se rozebíhající praxí. Na seminářích má na starosti teorii TČM a přípravu materiálů

Karel Šimonovský

Karel Šimonovský je lektor společnosti, na seminářích má na starosti praktickou část

Postgraduální semináře fytoterapie jsou pořádány ve spolupráci se společností PRAGON s.r.o.

Začátek : 9:00
Datum konání: 13. ledna 2017
Místo konání: Učebna Ohnivého Fénixe, Dělnická 54, Praha 7
Lektor: MUDr. Hubert Čížek, Dáša Šildbergerová, Karel Šimonovský

Zeptejte se nás

* (Hvězdičkou označená místa musíte vyplnit)

Co by vás mohlo ještě zajímat

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

Naše webové stránky používají cookies. Přečtěte si, jak tyto soubory používáme .